Yetişkin hastalarda karaciğer nakli sırasında kan ve kan ürünleri transfüzyon miktarını etkileyen preoperatif faktörler:Retrospektif çalışma
During liver transplantation in adult patientsamount of transfusion of blood and blood productsaffecting preoperative factors: Retrospective study
- Tez No: 890843
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE HADİMİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmada yetişkin hastalarda gerçekleştirilen karaciğer nakli sırasında intraoperatif kan ve kan ürünü gereksiniminin preoperatif risk faktörleri ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2015- Ocak 2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi' nde karaciğer nakli gerçekleştirilen 300 yetişkin hasta dahil edilmiştir. Çalışmada hastalara ait demografik veriler, sigara ve alkol kullanım alışkanlıkları, geçirilmiş batın cerrahisi varlığı, karaciğer yetmezlik etyolojileri, Child Skorları, MELD Sınıflamaları, batında asit varlığı, hepatik ensefalopati varlığı, özefagus varis kanaması varlığı, greftin kaynağı ve preoperatif ve postoperatif laboratuar değerleri ile kan ve kan ürünlerine olan gereksinimleri hasta kayıtları incelenerek retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Etyolojide metabolik-toksik durumların varlığı halinde ES ihtiyacı en fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to investigate the relationship between intraoperative blood and blood product needs and preoperative risk factors during liver transplantation in adult patients. Materials and Methods: 300 adult patients who underwent liver transplantation at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital between January 2015 and January 2022 were included in the study. In the study, the data of the patients and their needs for intraoperative blood and blood products were examined retrospectively. The data examined include demographic data, smoking and alcohol use habits, previous abdominal surgery, liver failure etiologies, Child Scores, MELD Classifications, presence of ascites in the abdomen, presence of hepatic encephalopathy, presence of esophageal variceal bleeding, source of the graft and preoperative laboratory values. Results: The need for ES was greatest in the presence of metabolic-toxic conditions in the etiology.