Türkiye Büyük Millet Meclisi Televizyonu'nun siyasal toplumsallaşma sürecindeki yeri
  1. Tez No: 89085
  2. Yazar: HÜSEYİN NACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ATABOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, Türkiye Büyük Millet Meclisi Televizyonu'nun (TBMM- TV) siyasal toplumsallaşmadaki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma görgül bir araştırmayı içermektedir ve TBMM üyelerine bir sormaca uygulanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, TBMM-TV nin parlamenter sistemin işleyişi, demokratikleşme süreci ve siyasal toplumsallaşma üzerindeki etkilerini incelemektir. TBMM-TV nin demokratik ve parlamenter sistemin işleyişi ve denetimi üzerinde etkili olduğu temel varsayımımızdır. Sormaca sonuçlarından TBMM üyelerinin TBMM-TV karşısında farklı tavırlar gösterdikleri, TBMM-TV nin halkı etkilediği ve TBMM üyelerinin siyasal bilinçlerini yükselttiği anlaşılmaktadır. Sonuç olarak TBMM-TV nin parlamenter sistem için etkin ve demokratik bir araç olduğunu ve bir kontrol mekanizması olarak geliştiğini söyleyebiliriz. TBMM-TV hem bir bütün olarak TBMM'ni hem de tek tek üyelerini etkilemektedir. Ancak araştırma sonuçlarımızdan, TBMM-TV nin üyelerin toplantılara devamını kesin olarak artırdığını ileri sürmek olanaklı görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is aimed ar investigating the role of Turkish Grand National Assembly Television (TBMM-TV) on political socialisation. It is based on an empirical research, and a questionnaire is applied to the members of the parliament. The main purpose of the study is to evaluate the roles of TBMM-TV on the functioning of the parliamentary system, on democratisation process and on political socialisation. It is hypothesised that TBMM-TV is quite effective on the functioning and the control of the democratic and parliamentary system. Results from the questionary indicate that members of the parliament have different attitudes towards TBMM-TV, they think people are effected from TBMM-TV and it increased the level of political consciousness of them. Finally, we decided that TBMM-TV is an effective democratic instrument for the parliamentary system and it evolved into a control mechanism. It effects both the parliament as a whole and the members of the parliament individually. The study however, revealed that it is not possible to surely claim that it increased the memebers continuation to the sessions.