Radyo çocuk programlarının söylem yapısı ile çocuğun toplumsallaşması arasındaki ilişki
This study analyes the relationship between the discourse structure of the children's programs on TRT Radio and the socialization of the children
- Tez No: 89086
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP SANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Radyo Çocuk Programlarının Söylem Yapısı ile Çocuğun Toplumsallaşması Arasındaki İlişki' adı altında yapılan çalışmada, radyo aracılığı ile dizi halinde yayımlanan çocuk programı (Çocuklarla Başbaşa) örnek olarak alınmış ve içerik analizi yapılmıştır. Çalışma, TRT Ankara Radyosu yapımı olan ve 6-12 yaş arası okul çağı çocuklarına seslenen 'Çocuklarla Başbaşa' programlarının söylem yapısı ile çocuğun toplumsal gelişimi arasındaki ilişki düzeyini ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçtan yola çıkılarak, 6-12 yaş arası çocukların bilişsel, ahlâkî ve toplumsal gelişim özellikleri dikkate alınarak bazı kategoriler oluşturulmuştur. Örneklem grubunda yer alan 'Çocuklarla Başbaşa' program metinleri, bu kategoriler baz alınarak analiz edilmiştir. Bir radyo çocuk programı olarak uzun yıllardan bu yana yayımlanan 'Çocuklarla Başbaşa' programlarının söylem yapısı, çocuklara sunduğu mesajlar, öğretmek istediği toplumsal ve kültürel bilgiler gözden geçirilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgularla, 6-12 yaş arası çocukların toplumsal gelişimi arasında doğrusal bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bu programların içerikleri ile 6-12 yaş arası çocukların toplumsal gelişimlerini destekler nitelikte olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the relationship between the discourse structure of the children's programs on TRT Radio and the socialization of the children. The programme so-called 'Çocuklarla Başbaşa', which is a serial children program on TRT Radio is taken as a study subject and the method of the content analyses applied on texts. This study examines the relationship between the discourse structure of the 'Çocuklarla Başbaşa', the TRT Radio Programme for children between 6-12 ages and the children's social development. For that reason, some categories have been constructed on the aspects of the children's cognitive, moral and social developments. The program texts have been analysed according to these categories. The discourse structure of this programme is inquried as regards to its messages sent to children and its social and cultural benefits to children. Findings show that there are some linear relationships between children's social development categories and the messages on this program. For that reason, It can be said that the content of this program supports the children's social, cognitive, cultural development.