Yeşil pazarlama (green marketing) ve tüketicinin yeşil pazarlamaya yaklaşımı
Green marketing and consumer's approach to green marketing
  1. Tez No: 89084
  2. Yazar: MEHMET AYTAÇ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Tüketici her geçen gün tabiat ve çevre koşullarının daha kötüye gittiğini düşünmektedir. Yeşil pazarlama bu kaygıları gideren, tüketicinin çevreye duyarlı işletme ve mamul talebine cevap veren, mevcut çevre koşullarını iyileştiren ve bunları yaparken de işletmelerin kar etmelerini amaçlayan £ir kavramdır. 1970'li yıllarla beraber ortaya çıkan yeşil pazarlama kavramı, bu haliyle mamul fikrinden, mamulün üretimi, tüketimi ve tüketim sonrası yok olana kadar tüm mamul yaşam seyri boyunca etkin bir şekilde rol oynamaktadır. Türkiye'de henüz emekleme döneminde olan yeşil pazarlama kavramı ve tüketicinin yeşil pazarlamaya yaklaşımı araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda, tüketicilerin Ülkemizdeki mevcut çevre koşullarından memnun olmadıkları, çevre kirliliğini önleyici tedbirleri yetersiz buldukları ortaya konulmuştur. Bulgular, tüketicilerin çevre kirliliğinden birinci derecede kendilerini sorumlu olarak gördüklerini göstermektedir. Bu bilinçle hareket eden tüketici için, kendini çözümün bir parçası olarak gördüğü söylenebilir. Ülkemizde, tüketicinin yeşil talebine cevap verecek pazarlama uygulamalarına gelişmiş ülkelerdeki kadar yoğun rastlanmamaktadır. Bununla beraber toplumda oluşmaya başlayan çevre bilincine paralel olarak, tüketicilerin yeşil pazarlama uygulamalarına ilgi gösterdikleri ve bu ilgiyi satın alma davranışlarına yansıtmak eğiliminde oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Consumers think that the existing natural and environmental conditions are going worse day by day. Green marketing is a concept that aims to remove these anxieties, answer the demand of consumers for the companies and products that are sensitive to environment, improve existing environmental conditions and also to make profit. The concept of green marketing which arose during the 70'ies, plays an important role in the whole product life cycle from product idea to production, consumption and removal. The aim of this thesis is therefore to determine the growing concept of green marketing and the related consumer behaviour in Turkey. The results of this study showed that with this research, It is found that the > consumers are not satisfied both with the existing environmental conditions and the measures taken for preventing environmental pollution as well. Results found out that the consumers feel themselves as the most responsible party for the environmental pollution. We can say that, consumers who feel responsibility for the environmental pollution also feel that they are a part of the solution. The marketing applications answering consumer's green demand in Turkey is not as intensive as in developed countries. Additionally, it has been determined that the consumers have an interest in green marketing practices parallel to social environmental consciousness. What should be noted as a result of this research is the existence of consumer's tendency to buy green products.