Compatible relative open books on relative contact pairsvia generalized square bridge diagrams
Genellestirilmiş kare köprü diyagramları ile bağıntılı kontakt ikililer üzerinde uyumlu bağıntılı açık kitap ayrışımları
  1. Tez No: 890854
  2. Yazar: İREM ÖZGE TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kare köprü diyagram pozisyonu ile Akbulut-Özbağcı ve daha sonrasında Arıkan, ˘ standart kontakt 3-boyutlu küre içerisindeki bir Legendrian link boyunca kontakt (±1)-ameliyat ile elde edilmiş bir kapalı kontakt 3-manifold üzerinde belli bir uyumlu açık kitap ayrışımı inşa etmek için algoritmalar verdiler. Bu tezde, standart kontakt 5-boyutlu küre içerisindeki Legendrian 2-linklerin özel bir sınıfı için genelleştirilmiş kare köprü diyagram pozisyonu tanıtıldı ve bağıntılı kontakt ikililer üzerinde bağıntılı açık kitap ayrışımları inşa eden bir algoritma aracılığı ile kısmi olarak üç boyuttaki sonuç, beş boyuta genelleştirildi.
Özet (Çeviri)
Using square bridge position, Akbulut-Özbagcı and later Arıkan gave algorithms both ˘ of which construct an explicit compatible open book decomposition on a closed contact 3-manifold which results from a contact (±1)-surgery on a Legendrian link in the standard contact 3-sphere. In this thesis, we introduce the generalized square bridge position for a special class of Legendrian 2-links in the standard contact 5-sphere and partially generalize this result to the dimension five via an algorithm which constructs relative open book decompositions on relative contact pairs.