Türk iş hukuku'nda iş sözleşmesinin geçersizliği
Invalidity of employment contract in Turkish labor law
- Tez No: 890884
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 557
Özet
¨Türk İş Hukuku'nda İş Sözleşmesinin Geçersizliği¨ konusu iş hukuku ve borçlar hukukunun birlikte ele alınmasını gerektiren gerek iş hukuku gerekse borçlar hukuku açısından temel ve önemli bir konudur. Çalışmamızda öncelikle temel kavramlar açıklanmaya çalışılacaktır. Bu bağlamda işçi, işveren kavramları, iş sözleşmesinin unsurları kısaca tanımlanacak olup sonrasında borçlar hukukundaki geçersizlik hâlleri ve sonuçları incelenecektir. İkinci bölümde ise borçlar hukukundaki tüm geçersizlik hâlleri iş hukuku boyutu ile değerlendirilecektir. Çalışmamızın son bölümünde ise geçersizlik hâllerinin sözleşme üzerinde doğurduğu sonuçlar iş hukuku açısından ele alınacaktır. Çalışmamız sadece bireysel iş hukuku bağlamında sözleşmelerin geçersizlik hâlleri ve sonuçlarıyla sınırlıdır. Çalışmamızda Yargıtay kararları, yabancı mahkeme kararları ve karşılaştırmalı hukuktaki kaynak ve öğreti görüşlerinden yararlanılarak geçersizlik hâllerinin iş hukukundaki yansıması ve sonuçlarına ilişkin teorik ve uygulamaya yönelik sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of the the ¨Invalidity of the Labor Contract in Turkish Labor Law¨ is a fundemental and important issue in terms of both Labor Law and Law of Obligations, which requires the handling of Labor Law and Law of Obligations together. In our study, firstly, basic concepts will be explained. In this context, the concepts of employee, employer and the employment contract will be briefly defined, and then all the invalidity cases and their results in the Law of Obligations will be explained. In the second part, all the cases of invalidity in the Law of Obligations will be evaluated with the dimension of Labor Law. In the next part of our study, the results of the invalidity cases on the contract will be discussed in terms of labor law. Our study is limited to the invalidity and consequences of contracts in the context of individual labour law. In our study, it will be tried to offer solutions for the theoretical and practical problems regarding the reflection and consequences of the invalidity cases in Labor Law by using Supreme Court decisions, foreign court decisions and the opinions of the source and doctrine in comparative law.