İletişim kuramayan çocuklar için ağrı kontrol listesi-güncellenen (İKÇAKL-G) ölçeğinin geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the pain checklist for non-communicating children's pain checklist-revised (NCCPR-R) scale
- Tez No: 890883
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma“İletişim Kuramayan Çocuklar İçin Ağrı Kontrol Listesi – Güncellenen (İKÇAKL-G)”ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 08 Mayıs 2023-08 Nisan 2024 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarak tedavi gören çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 3-18 yaş aralığında, iletişim kuramayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 50 çocuk hasta oluşturmuştur. Veriler,“Sosyodemografik Veri Formu”,“İletişim Kuramayan Çocuklar İçin Ağrı Kontrol Listesi – Güncellenen”,“Yüz, Bacaklar, Aktivite, Ağlama, Teselli Hali Ağrı Ölçeği”ve Wong Baker Ağrı Skalası ile toplanmıştır. İletişim Kuramayan Çocuklar İçin Ağrı Kontrol Listesi – Güncellenen'nin dil geçerliğini ortaya koymak için çeviri-geri çeviri yöntemi uygulanmış, uzman görüşleri alınarak Kapsam Geçerlik İndeksi hesaplanmıştır. Araştırmanın uygulanmasında iki ayrı gözlemci formları iki hafta ara ile katılımcılara uygulamıştır. İletişim Kuramayan Çocuklar İçin Ağrı Kontrol Listesi – Güncellenen'nin Kapsam Geçerlik İndeksi 0.958 bulundu.
Özet (Çeviri)
Pain in non-communicative children is an important but often overlooked problem. This study will be conducted methodologically to evaluate the Turkish validity and reliability of the“Non-Communicating Children's Pain Checklist Revised”scale in children who non communicating. The population of the study consisted of children who were hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital between May 08 2023-April 08 2024. The sample of the study consisted of 50 pediatric patients between the ages of 3-18 who were unable to communicate and volunteered to participate in the study. In the study, data have been collected with the sociodemographic data form, Non-Communicating Children's Pain Checklist Revised and The Face, Legs, Activity, Cry and Consolability scale. The translation-back-translation method was used to determine the language validity of the Non-Communicating Children's Pain Checklist Revised, and the content validity index was calculated using the opinions of experts. Two separate observers administered the forms to participants at two-week intervals during the implementation of the research. The CGI of Non-Communicating Children's Pain Checklist Revised was found to be 0.958.