Adölesan erkek yüzücülerde pancar suyunun anaerobik performans ve yorgunluk üzerine etkisi
Effect of beet juice on anaerobic performance and fatigue in adolescent male swimmers
  1. Tez No: 890885
  2. Yazar: ZEYNEP SERTTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE SEVEN AVUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Adölesan erkek yüzücülerde pancar suyunun anaerobik yüzme performansı, kan laktat düzeyi ve yorgunluk üzerine etkisini belirlemek amacıyla tek kör müdahale araştırması olarak planlanan bu araştırmayı Bursa ilinde spor kulüplerinde lisanslı 14 adölesan erkek yüzücü oluşturmaktadır. Yüzücüler sosyodemografik bilgileri, beslenme alışkanlıklarının değerlendirildiği ilk görüşmede 24 saatlik besin tüketim kayıtları sorgulanmış ve antropometrik ölçümleri kaydedilmiştir. Yüzücülere, çalışmanın ilk haftası herhangi bir içecek tüketmeden 8x100 metrelik maksimum eforlu yüzme performansı uygulandı. Çalışmanın ikinci haftasında her antrenmandan 2,5 saat önce (üç gün 2 x250 mL ve 3 gün 1 x250 mL) 0,6 mmol/250 mL NO3- içeren plasebo içecek tüketti. Çalışmanın son haftasında önceki hafta ile benzer şekilde fakat bu sefer 8 mmol/250 mL NO3- içeren pancar suyu tüketildi. Çalışmada her performans testi sonrası kan laktat ölçümü ve algılanan yorgunluk düzeyi kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study, planned as a single-blind intervention study to determine the effects of beetroot juice on anaerobic swimming performance, blood lactate level and fatigue in adolescent male swimmers, consists of 14 licensed adolescent male swimmers working in sports clubs in Bursa province. In the first interview where the sociodemographic information and nutritional habits of the swimmers were evaluated, 24-hour food consumption records were questioned and anthropometric measurements were recorded. The swimmers underwent a maximum effort swimming performance of 8x100 meters without consuming any beverages in the first week of the study. In the second week of the study, they consumed a placebo beverage containing 0.6 mmol/250 mL NO3- 2.5 hours before each training (2 x250 mL for 3 days and 1 x250 mL for 3 days). In the last week of the study, similar to the previous week, but this time containing 8 mmol/250 mL NO3-, beetroot juice was consumed. After each performance test in the study, blood lactate measurements and perceived fatigue levels were recorded.