Bir hayalet siyaseti: Derrida'nın Marx okuması üzerine bir inceleme
A specter politics: A study on Derrida's reading of Marx
- Tez No: 890891
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK EROL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Fransız felsefesinde önemli bir yere sahip olan Derrida'nın Marx'ı/Marksizm'i Hauntoloji merkezli bir siyaset kavrayışıyla nasıl okuduğunu sorunsallaştırmaktır. Derrida'nın Marx okuması miras, yas, vaat, bellek vs kavramları üzerinden deneyimlenir. Derrida'nın hayalet kavramı üzerinden yorumladığı bu okuma, hayaletleri anmayı ve belleğe sahip çıkmayı gerektirir. Bu sebeple hayalet siyaseti, bir bellek siyaseti yapmayı da getirir. Zira hayaletler geçmişin, şimdinin, geleceğin izlerini, mirasını taşırlar. Bu amaçla, ilk bölümde Derrida'nın hayalet siyasetinin kökenlerine değinilecek ve onun bu perspektif üzerinden geliştirdiği tartışmanın ard alanı değerlendirilecektir. İkinci bölümde Derrida'nın“Son”teorilerine özellikle de Fukuyama'nın“Tarihin Sonu”söylemine karşı hauntolojiyle direnebilmenin olanağı ele alınacaktır. Çünkü hayaletlerin bir sonu yoksa tarihin ve Marksizm'in de sonu yoktur. Bu bağlamda Marx'ın/Marksizm'in hayaletlerinin bu tartışmadaki rolü açığa çıkarılmak suretiyle Derrida'nın Marx okuması üzerine detaylı bir inceleme yapılacaktır. Üçüncü bölümde ise adalet namına mesihçi bir eskatolojinin olanağı sorgulanacak ve buradan doğacak tartışmaların yani Derrida'nın mesihçi vaatte betimlediği şeyin,“ adalet”,“gelecek demokrasi”“egemenlik”ve“laiklik”fikirleriyle nasıl bir ilişki ağına girdiği ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to problematize how Derrida, who has an important place in the French philosophy, learned Marx/Marxism with a Hauntologically-centered understanding of politics. Derrida's reading of Marx is experienced through legacy, mourning, promise, memory, etc. This reading, which Derrida experiences through specters, requires commemorating specters and protecting the memory. In this case, specters politics also brings about a politics of memory. Because specters carry the traces and legacy of the past, present and future. In this first part, the origins of Derrida's specters politics will be touched upon and the background of the discussion developed through his perspective will be evaluated. The second part can be discussed as a record of resisting Derrida's“End”theories, especially Fukuyama's“End of History”discourse, with specters science. Because there is no end to specters, nor is there an end to history and Marxism. In this context, a detailed examination will be made on Derrida's reading of Marx by revealing the role of the specters of Marx/Marxism in this debate. In the third part, the authority of a messianic eschatology in the name of justice will be questioned and, in addition to the discussions that will arise here, it will be revealed how what Derrida describes in the messianic promise relates to the idea of“justice”,“future democracy”and“secularism”. It will be discussed what kind of impasse sovereignty and secularism have in Derrida's thought and how they contain the potential to overcome this impasse with the idea of democracy.