Cimnastik hakemlerinin karar verme yöntemleri üzerine bir araştırma
A research on decision-making methods of gymnastic judges
- Tez No: 890929
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada cimnastik hakemlerinin karar verme davranışı ve karar verme türleri incelenmiş ve cimnastik hakemlerinin farklı özelliklerine göre karar verme davranışı ve karar verme türlerinin farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri ve tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de cimnastik hakemliği lisansı bulunan 221 hakem oluşturmuştur. Araştırmanın verileri anket formları aracılığıyla toplanmıştır. Cimnastik hakemlerinin karar verme eğilimlerini ölçmek için Melbourne Karar Verme I-II Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular cimnastik hakemlerinin karar vermede öz saygı düzeylerinin ve dikkatli karar verme düzeyleri yüksek olduğunu, kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme düzeylerinin ise düşük olduğunu göstermiştir. Cimnastik hakemlerinin karar vermede öz saygı düzeyleri ve dikkatli karar verme, kaçıngan karar verme, erteleyici karar verme ve panik karar verme düzeyleri cinsiyete, medeni duruma, eğitim düzeyine ve yıl içerisinde yapılan hakemlik sayısına göre anlamlı biçimde farklılaşmamaktadır. 18-25 yaşlarındaki genç hakemlerinin panik karar verme düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Aylık geliri daha düşük olan hakemlerinin panik karar verme düzeyleri daha yüksek ve karar vermede öz saygı düzeyleri ise daha düşük bulunmuştur. Mesleki tecrübesi düşük olan hakemlerinin erteleyici karar verme düzeyleri daha yüksek ve karar vermede öz saygı düzeyleri ise daha düşük bulunmuştur. Artistik cimnastik erkek branşından olan hakemlerin kaçıngan karar verme düzeyleri aerobik cimnastik branşından olanlardan daha yüksek bulunmuştur. Uluslararası bröveye sahip olan hakemlerin karar vermede öz saygı düzeyleri bölge brövesine sahip olan hakemlerinkinden daha yüksek bulunmuştur. Uluslararası hakemlik tecrübesi olan hakemlerin erteleyici karar verme davranışını daha fazla gösterdiği bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında, özellikle milli takım seçmeleri ve uluslararası yarışmalardaki görevlendirmelerde cimnastik hakemlerinin karar verme davranışlarına göre hakem atamaları yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the decision-making behavior and decision-making types of gymnastics refrees were examined and it was investigated whether the decision-making behavior and decision-making types differ according to the different characteristics of the judges. Quantitative research methods and scanning model were used in the research. The sample of the research consisted of 221 judges who have a gymnastics judge license in Turkey. The data of the research was collected through survey forms. The Melbourne Decision Making I-II Scale was used to measure gymnastics judges' decision-making tendencies. The findings showed that gymnastics judges had high self-esteem and careful decision-making levels, while their avoidant, procrastinatory and panic decision-making levels were low. Gymnastics judges' self-esteem levels in decision-making and their careful decision-making, avoidant decision-making, procrastinatory decision-making and panic decision-making levels do not differ significantly according to gender, marital status, education level and the number of judges made during the year. The panic decision-making levels of young judges aged 18-25 were found to be higher. Judges with lower monthly income were found to have higher panic decision-making levels and lower self-esteem levels in decision-making. Judges with low professional experience were found to have higher levels of procrastinatory decision-making and lower levels of self-esteem in decision-making. The avoidant decision-making levels of judges from the male branch of artistic gymnastics were found to be higher than those from the aerobic gymnastics branch. The decision-making self-esteem levels of judges with international badges were found to be higher than those of judges with regional badges. It has been found that judges with international judge experience show more procrastinatory decision-making behavior.In the light of this information, judge appointment can be made according to the decision-making behavior of gymastics judges, especially in national team and assignments in international competitions.