Öğretmen adaylarının ekolojik zekâları ve biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
An determination the grade of teacher candidates' ecological intelligence and biodiversity literacy
  1. Tez No: 890928
  2. Yazar: EMİNE BÜŞRA GÜÇLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmada, öğretmen adaylarının ekolojik zekâ düzeylerinin ve biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini seçkisiz olmayan örnekleme yöntemi kullanılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören 665 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu,“Biyoçeşitlilik Okuryazarlık Ölçeği”ve“Ekolojik Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Betimsel tarama modeli ile gerçekleştirilen çalışmada verilerin analizi için SPSS programından yararlanılmıştır. Öğretmen adaylarının ekolojik zekâ ve biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeyleri arasında ilişkiyi belirlemek için ise korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının ekolojik zekâ düzeyi, okudukları bölüm, sınıf düzeyi, cinsiyet, lisede çevre dersi alma durumu ve çevreci kurumlardan herhangi birinin çalışmalarına katılma durumu değişkenlerine göre anlamlı olarak değiştiği; anne ve baba eğitim durumu, aileyle oturulan konut tipi, okul öncesi eğitimi alma, üniversite ve çevre dersi alma ve çevre koruma dernek üyeliği değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeyi, okudukları bölüm, sınıf düzeyi, cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu, aileyle oturulan konut tipi ve lisede çevre dersi alma değişkeni arasında anlamlı olarak değiştiği; okul öncesi eğitimi alma, üniversitede çevre dersi alma durumu, çevre koruma dernek üyeliği ve çevreci kurumlardan herhangi birinin çalışmalarına katılma durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının ekolojik zekâ düzeyleri orta düzeyken, biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak ekolojik zekâ düzeyi ve biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeyi arasındaki ilişkinin düşük düzey bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims to determine the ecological intelligence levels and biodiversity literacy levels of prospective teachers. The study included 665 teacher candidates from Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Education, selected by a non-random sampling approach.“Biodiversity Literacy Scale”and“Ecological Intelligence Scale”were utilized as data collection tools in the study. The descriptive survey model was employed as the research approach. For data analysis, the SPSS program was used. Correlation analysis was performed to ascertain the association between the ecological intelligence and biodiversity literacy levels of aspiring teachers. The study found a significant difference between the ecological intelligence levels of the teacher candidates and variables such as the department they studied, grade level, gender, taking environmental courses in high school, and participating in environmental institution studies whereas there was no significant difference based on variables such as mother and father's education level, type of residence where the family lives, pre-school education, taking an environmental course at university, and membership in an environmental protection association. A significant difference was observed between the prospective teachers' biodiversity literacy levels and the variables of the department they studied, grade level, gender, mother and father education level, type of residence with the family, and taking environmental courses in high school while there was no significant difference between the variables of receiving pre-school education, taking an environmental course at university, and being a member of an environmental protection. It was shown that the prospective teachers had high levels of biodiversity literacy despite having medium levels of ecological intelligence. However, there was no significant difference seen between the ecological intelligence and biodiversity literacy levels.