Türk Vergi Hukukunda sorumluluk müessesesi ve sonuçları
Responsibility establishment in Turkish Tax Law and the results
- Tez No: 89093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Vergi sistemimizde, vergi alacağının zamanında tahsilinin sağlanması, vergi kaçakçılığının önlenmesi, vergilerin tahsilinin güvence altına alınması, vergi idaresinin yükünün hafifletilmesi gibi nedenlerle vergi sorumluluğu müessesesine geniş yer verilmiştir. Vergi Usul Kanunu'nda vergi sorumlusu, alacaklı vergi dairesine karşı verginin ödenmesinden sorumlu kişi olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, diğer vergi kanunları incelendiğinde, sorumlu ve sorumluluğun farklı tanım ve uygulamalarının bulunduğu görülmektedir. Örneğin sorumlunun, verginin ödenmesi yanmda, verginin kesilmesi, beyanname verme gibi yükümlülükleri de bulunmaktadır. Vergi sorumluluğu müessesine hemen hemen tüm vergi kanunlarında yer verilmekle birlikte genel düzenlemeler Vergi Usul Kanunu'nda yapılmıştır. Bu kanun çerçevesinde vergi sorumluluğu, - Kanuni Temsilciler, - Vergi Kesenler ve - Mirasçılar yönünden incelenmektedir. Vergi Usul Kanunu dışında kalan diğer vergi kanunlarında yer alan sorumluluk konusu incelenirken, Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci-Mali Müşavir, Yeminli Mali Müşavirler ile Noterler, Bankalar, Trafik Sicil Memurları gibi birtakım resmi kuruluşlara da sorumluluk yüklendiği görülmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, sorumluluk kavramının tanımı ve vergi hukukundaki yerine, ikinci bölümünde Türk Vergi Mevzuatı içerisindeki çeşitli vergi kanunlarında sorumluluğun yer alış biçimi ve uygulama şekillerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise vergi sorumluluğu müessesesi genel olarak değerlendirilerek sonuçlarının ortaya konulmasına çaba gösterilmiştir. Genel değerlendirme ve sonuç bölümünde de vergi sorumluluğu müessesesine ilişkin hükümlerin zaman zaman tartışmak, zaman zaman da yetersiz kalması nedeniyle idari düzenlemeler yapılması gerektiği konusuna değinilmiştir. Bununla birlikte, vergi sorumluluğu müessesesi vergi alacağını güvence altına alan ve vergi tahsilatına hız kazandıran önemli bir vergi güvenlik tedbiridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tax liability matter is widely mentioned in our tax system because of the reasons such as collecting tax at the right time, reducing the procedures of tax administration, preventing tax evasion and making confident the tax collection. According to our Tax Procedure Law, taxpayer is a person who is responsible for the payment of tax to tax office. However when the other tax rules are reviewed, there are different kinds of definitions of being a taxpayer and different kinds of implemantations of responsibility. For example in addition to tax payment, taxpayer is liable for giving tax statement and witholding. Although tax liability exists in almost all tax rules, general regulations have been made only in our Tax Procedure Law. As per this law, tax liability is examined for legal represantatives', inheritors' and witholders' points of view. When tax liability is examined in all other tax rules other than Tax Procedure Law, it is observed that some legal authorities such as accountants, accountants- fiscal consultants, certified fiscal consultants, notary publics, banks and traffic register employees are also liable for collection. In the first part of this study case, definition and concept of tax liability and its importance in Tax Law are mentioned and in the second part, implementation of it in several tax rules which exist in the Turkish Regulation is clarified. In the third part, tax liability is evaluated generally and the results are tried to be determined. In the conclusion part, it is understood that administrative regulations will be necessary to support the insufficient rules related with tax liability and to eliminate the gaps in them. And finally it is concluded in the study that, tax liability is a precaution which guarantees and accelarates the collection of tax.