Tasarımın diyalektik süreci ve bu sürece etki eden toplumsal çevresel etkenler
The Process of design dialects and the social-enviromental factors that effect this process
- Tez No: 89092
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Beşeri eylemlerin geneline baktığımızda bunların belli bir takım davranışlara yönelik olduğunu görmekteyiz. Her beşeri eyleme dolayısıyla sonuç ürüne yön, biçim veren ve içeriğini tayin eden biricik itici gücün de insani düşünce olduğunu bir başka deyişle; düşüncenin içinde oluştuğu felsefe olduğunu görmekteyiz. İnsan davranışlarının sonuç ürünleri bir takım olgu ve oluşlardır. Tüm bu davranışları insani bir eylem olarak tanımladığımız tasarım olgusu olarak nitelendirdiğimizde; insanlığın hiçbir zaman yanlız tek başına yaşamamış olduğunu ve tek başına varlığını sürdüremediğini dolayısıyla da bu eylemleri tek başına yapmamış olduğunu görmekteyiz, işte bu yüzden bu araştırmada tasarım pratiği tek başına incelenmemiş, bu konuya etki eden toplumsal ve çevresel etkenlerle birlikte bakılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada amaç; tasarım olgusuna toplumsal-çevresel etkenler bütünü olarak bakarken aynı zamanda bu üçlü denkleme insanlığın başından bu yana yön, biçim veren, içeriğini belirleyen felsefi yaklaşımlar nelerdir?... bağlamında bakmak durumunda kalmıştır. Konunun bu şekilde ele alınması, bir taraftan sorunu belirlerken, bir taraftan da amacın çerçevesini çizmektedir. Böyle bir araştırmada kullanılan diyalektik yöntem tasarım olgusuna bir söylem olarak bakmak için bir zorunluluk oluşturmaktadır. Zaten genel bir pratik içinde değerlendirdiğimiz insanlığın yarattığı tasarım eylemine bu yüzden tasarımın diyalektik süreci olarak bakmaktayız. Böylece çalışmanın birinci bölümünde; tasarım olgusuna neden böyle bakmak gereği duyduğumuz ve neden diyalektik bir bakış açısı içinde önermelerimizi kurduğumuzu açıklamaya çalıştık. Böyle çok felsefi bakış açıları olan bu konuya kültürel-toplumsal-çevresel tanımlar içinde de bakmak yine diyalektik bakışların bu alanlara uygulanması ile gerçekleşmiştir. Kültürel- toplumsal-çevresel açıdan bu eyleme bakış; bütün genelinde çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümün genelinde insana ait ifade biçimlerinden tasarlama olgusu ile toplumsal yapının ruhunu oluşturan duygu, arzu ve isteklerin, beklentilerin topluca ilişkilendirilmesine ve bağların kurulmasınaçalışılmaktadır. Çevreden algıladıklarımızın ve doğanın bize verdiklerine karşın insanlığın yarattıkları açısından da çevrenin insan üstündeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son ve üçüncü bölümünde de bu çalışmanın iki sonucundan bahsedilmiştir. Birinci çıkarımda böyle bir incelemeyi gerektiren nedenlerin ve bu yolda kastedilen mesafenin irdelenmesi yapılmıştır, ikinci çıkarımda elde edilen sonuçlar ise; burada ele alınan konuların konunun bütünlüğü açısından belli bir düzeyde tutulmak zorunda kaldığının görülmesi ve bu açıdan bu araştırmanın daha üst düzeydeki araştırmalar için hem bir kaynak hem de bir basamak olduğunun tespit edilmesidir. Aşağıda tasarım söylemine nasıl ve neden böyle bakmaya çalıştığımız adına kısaca izlediğimiz yolun ve ilişkilerin dökümünü görebilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When we look at the general human activities, we see that these are directed towards certain behaviours.We also see that the primary driving force which give form and determine the context of the resulting product in other words the each human activity is the idea is formed in. The resulting product of human behavior is certain facts and beings. When we define all these behaviours as an human activity and when we define them as design fact, we observe that human beings never live alone and cannot continue all alone. Thus we see that human beings do not act all by themselves. Accordingly for this reason in this study the practise of design is not analized by itself and social and enviromental factors that infulluance the subject are tried to cover the social and enviromental factors that infulluance design altogether. Here this question is asked:“What are the philosophically approaches that determined the form direction and context of triple equaetion that infulluancing factors from the beginning of human being?.”The handling of the subject this way, determines the proposal of the problem on one hand and the other hand draws the frame of refferances of the aim of the study. In such a study the use of dialectic method becomes a must neccesity in looking at design fact. For this reason we are observing dialectic process of design which is created by human beings.ln the first section of the study, It's tried to explain the neccesity to look the reason at design fact like this. And we tried to explain proposals in dialectic form. In such many forms of philosophical points of view of this study lead us to look at it in cultural, social and enviromental definitions which are aplied dialectic points of views in these areas. The second section of the study, covers the cultural, social and enviromental points of views as a whole. In this section, collective releations are tried to form feelings, desires and expectations which causes explanatory forms of design facts nand structure of social spirit.Againsi the perseptions and gifts of nature the human beings creations are tried to anilized from a point of view of the effects of enviroment on humans. In the last and the third part the study two conclusions are drived. In the first derivation the reasons which cause such an analysis and the path gone on the distance in this area is analized. In the second derivation; the reason to hold the subject on a certain level and it is proposed to take further the subject to upper levels in other studies. Below we can see the path and the relations how and why we tried to look at the design discourse.