Sistemik sklerozda cilt tutulumunun yaşam kalitesiüzerine etkileri ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Effects of skin involvement on quality of life and investigation of related factors in systemic sclerosis
- Tez No: 890947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL SOYSAL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Sistemik skleroz (SSc) vaskülopati, fibrozis ve immün disregülasyonla karakterize nadir görülen bir romatolojik hastalıktır. Deri SSc'de en sık tutulan organdır. Cilt tutulumunu değerlendirmek için genellikle modifiye Rodnan cilt skorlaması (mRSS) kullanılır. Çalışmamızda cilt tutulumunu etkileyen faktörleri ve hastaların deri durumu algısını detaylıca incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Manisa Celal Bayar Üniversitesi İç Hastalıkları Romatoloji Polikliniğine başvuran 66 SSc hastası üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların cilt tutulum düzeyi mRSS ile değerlendirildi. Cilt tutulumunun hayat kalitesine olan etkileri Scleroderma Skin Patient-Reported Outcome (SSPRO) Türkçe anketi ile değerlendirildi. Genel yaşam kalitesindeki değişim Health Assessment Questionnaire Türkçe anketi ile değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri, klinik özellikleri, antikor profilleri ve organ tutulumları kaydedildi. Bulgular: Hastaların 62'si (%93,9) kadın, 4'ü (%6,1) erkekti ve yaş ortalamaları 54,9±10,3 hastalık süresi ortalaması 9,3±6,21 yıldı. Hastaların büyük çoğunluğu lcSSc (%62,1) alt tipine sahipti. Ortalama MRSS dcSSc'de anlamlı olarak daha yüksekti (27,7 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction: Systemic sclerosis (SSc) is a rare rheumatologic disease characterized by vasculopathy, fibrosis, and immune dysregulation. Skin is the most frequently affected organ in SSc. To assess skin involvement, the modified Rodnan skin score (mRSS) is commonly utilized. In our study, we aimed to thoroughly investigate the factors influencing skin involvement and the patients' perception of their skin condition. Materials and Methods: Our study was conducted on 66 patients with SSc who applied to the Rheumatology Outpatient Clinic of the Internal Medicine Department at Manisa Celal Bayar University. The extent of skin involvement in patients was assessed using the modified Rodnan skin score (mRSS). The impact of skin involvement on quality of life was evaluated with the Turkish version of the Scleroderma Skin Patient-Reported Outcome (SSPRO) questionnaire. Changes in overall quality of life were assessed using the Turkish version of the Health Assessment Questionnaire. Demographic information, clinical characteristics, antibody profiles, and organ involvement of the patients were recorded. Results: Of the patients, 62 (93.9%) were female, and 4 (6.1%) were male, with a mean age of 54.9 ± 10.3 years and a median disease duration of 9.3 ± 6.21 years. The majority of patients had the limited cutaneous SSc (lcSSc) subtype (62.1%). The mean MRSS was significantly higher in diffuse cutaneous SSc (dcSSc) compared to lcSSc (27.7 vs.