Cell-penetrating nucleic acid-binding hybrid peptide as an efficient gene transfer vector
Etkili bir gen aktarim vektörü olarak hücreye nüfuz eden nükleik asit bağlayici hibrit peptit
- Tez No: 890957
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ TANIL KOCAGÖZ, PROF. DR. ÖZGE CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gen terapisi, genetik hastalıkların ve kanserin tedavisi için en umut verici tekniklerden biridir. Gen terapisindeki mevcut en önemli sorun gen iletimidir. Gen iletimi için kullanılan lipozomlar gibi viral ve viral olmayan vektörlerin birçok sınırlaması vardır. Bu çalışmada, hücreye nüfuz eden peptitleri (CPP'ler) insan histon H4 proteininin DNA bağlayıcı bölgesiyle birleştirerek yeni hibrit peptitler geliştirilmiştir. Bu küçük peptitler, DNA moleküllerine histone bölgeleri aracılığıyla bağlanarak CPP kısmını serbest bırakır ve hücre bağlanması ve penetrasyonu için kullanılabilir hale getirerek“peptozomlar”adını verdiğimiz kompleksler oluşturur. Hibrid peptitlerin transfeksiyon etkinliği, yeşil floresan protein geni taşıyan bir plazmid kullanılarak ve floresan mikroskobu ile ekspresyonu izlenerek değerlendirilmiştir. Hibrit peptidler arasında TM3 peptitinin, Lipofectamine 2000'e göre %52'ye kıyasla %76'lık bir gen iletim verimlilik sunduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, TM3 peptozomlarının, mevcut gen iletim ajanlarına göre çeşitli avantajlara sahip önemli gen iletim araçları haline gelebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gene therapy is one of the most promising techniques for treating genetic diseases and cancer. The current most important problem in gene therapy is gene delivery. Viral and non-viral vectors like liposomes, used for gene delivery, have many limitations. We have developed new hybrid peptides by combining cell-penetrating peptides (CPPs) with the DNA-binding domain of the human histone H4 protein. These small peptides bind to DNA molecules through their histone domain, leaving the CPP part free and available for cell binding and penetration, forming complexes that we named“peptosomes”. We evaluated the transfection efficiency of several hybrid peptides by delivering a plasmid carrying the green fluorescent protein gene and following its expression by fluorescent microscopy. Among several hybrid peptides, TM3 achieved a gene delivery efficiency of 76%, compared to 52% for Lipofectamine 2000. TM3 peptosomes may become important gene delivery tools with several advantages over current gene delivery agents.