In vitro characterization and nuclear delivery of poly(3-hydroxybutyric acid-co-3-hydroxyvaleric acid) (PHBV) based nanoparticles
Poli(3-hidroksibütirik asit-ko-3-hidroksivalerik asit) (PHBV) kökenli nanoparçacıkların in vitro koşullarda karakterizasyonu ve hücre çekirdeğine gönderilmesi
  1. Tez No: 416379
  2. Yazar: AYLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI, PROF. DR. NESRİN HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Polimerik parçacıklar, yüzey alanı-hacim oranı büyük olduklarından ve daha büyük parçacıkların içine giremediği alanlara girebilme özelliklerinden dolayı, yaşam bilimlerinde ilaç taşıyıcı araçlar olarak gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadırlar. Bu çalışmanın temel hedefi nano boyutta polimerik parçacıkları hazırlayarak, aktif bileşimleri hücre zarından ve tercihen hücre çekirdeğinden geçirmektir. Bu makromoleküler ilaçların (büyüme faktörleri ve polinükleotidler) biokararlılıklarını geliştirecek ve etkilerini artıracaktır. Poli(3-hidroksibütirik asit-ko-3-hidroksivalerik asit) kökenli PHBV nanokapsüller, Saos-2 insan osteosarkom ve L929 hücrelerinin çekirdek içlerine girmelerini çalışmak için hazırlanmıştır. Polipeptit kökenli çekirdeksel hedefli ajan, çekirdek lokalizasyon sinyali (ÇLS), lokalizasyonu geliştirmek ve Doxorubicin antikanser ajanı PHBV nanotaneciklerinin etkenliğini karşılaştırmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of polymeric nanoparticles in life sciences as drug carrier vehicles has been expanding because of their ability to penetrate sites not accessible to larger particles and their large surface area-to-volume ratios that increase their drug release rates. The main objective of this study was to prepare nano sized polymeric particles to deliver active compounds across cell membranes and preferably into the nuclei. This would improve the biostability of macromolecular drugs (growth factors and polynucleotides), and increase their efficacy. Nanocapsules of poly(3-hydroxybutyric acid-co-3-hydroxyvaleric acid) (PHBV) were prepared to study their penetration into the nuclei of Saos-2 human osteosarcoma and L929 cells. The polypeptide based nuclear targeting agent, Nuclear Localization Signal (NLS), was used to improve localization and an anticancer agent, Doxorubicin, was used to study the effectiveness of the PHBV nanoparticles as drug carriers.