İnternet kullanım sıklığının evli bireylerin evlilik uyumuna etkisinin incelenmesi
Examining the effect of internet usage frequency on the marital adjustment of married individuals
  1. Tez No: 890984
  2. Yazar: MELİSA ÖTLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, internet kullanım sıklığının evli bireylerin evlilik uyumuna etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise, evli bireyler arasındaki uyumun internet kullanım sıklığının yordanıp yordanmadığını test etmektir. Bu araştırmada, yöntem olarak nicel araştırma desenlerinden tarama yönteminden yararlanılmıştır. Bu araştırmanın evreni ise, İstanbulda ikametgah eden evli bireylerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise amaçsal örneklem yöntemi ile seçilen 18 yaş ve üzeri 300 çiftten oluşmaktadır. Araştırma bulgusunda, internet kullanım sıklığı ölçeğinin alt boyutları ile, yenilenmiş çift uyum ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Bu bağlamda klinisyenlere yönelik şu önerilerde bulunulabilir: Terapilerde, evli bireyler arasındaki uyum problemlerini aşabilmek adına en önce internet kullanım sıklığına odaklanılabilir. Terapiler, belirlenen çözümü uygulamada kararlılık, alternatif çözümleri araştırma ve modelleme yoluyla problem çözme becerilerinin geliştirilmesine yönelik olabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the effect of internet usage frequency on marital harmony of couples. Another purpose of this study is to test whether the frequency of internet use Decrees the harmony between couples. In this research, screening method was used from quantitative research patterns as a method. The universe of this research consists of couples residing in Istanbul. The sample of the study consists of 300 couples aged 18 and older who were selected by the objective sampling method. In the research finding, it has been found that there is a significant and positive relationship between the sub-dimensions of the internet usage frequency scale and the sub-dimensions of the renewed couple adjustment scale. Dec. In this context, the following suggestions can be made for clinicians: In therapies, in order to overcome the harmony problems between couples, the frequency of Internet use can be focused Decently. Therapies may be aimed at developing problem-solving skills through determination in applying the determined solution, research and modeling alternative solutions.