Kadın okul yöneticilerinin yönetici yeterliklerinin öğrenci, veli ve öğretmen bakış açısı ile incelenmesi
An investigation of the management qualifications of female school administrators from the perspectives of students, parents and teachers
  1. Tez No: 890983
  2. Yazar: GÜLDEN OKÇU ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ili, Merkez ve Gelibolu İlçelerindeki kadın okul yöneticilerinin yönetici yeterliliklerinin öğrenci, veli ve öğretmen bakış açıları ile ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma grubunu, Çanakkale Merkez ve Gelibolu ilçelerinde yöneticisi kadın olan iki devlet lisesinden 16 öğrenci, 16 veli ve 16 öğretmen olmak üzere toplam 48 kişi oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme formunun kullanıldığı görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğrenci, veli ve öğretmenler, kadın yöneticilerin empati, iletişim ve problem çözme becerilerinden memnuniyetlerini dile getirmişlerdir. Bununla birlikte bazı paydaşlar kadın yöneticilerin aşırı hassasiyet ve duygusallık nedeniyle zaman zaman kararlılık ve disiplin konularında zayıf kaldıklarını belirtmiştir. Bu çalışmanın, eğitim yönetiminde cinsiyet rolünü ve kadın yöneticilerin liderlik stillerinin eğitim kurumlarına olan etkilerini anlamak için önemli bir katkı sağladığı düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, kadın liderlik potansiyellerinin daha iyi anlaşılması ve desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca eğitim politikalarının ve liderlik programlarının geliştirilmesinde dikkate alınması gereken önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the administrative competencies of female school administrators working in Çanakkale province Central and Gelibolu districts from the perspectives of students, parents and teachers in the academic year of 2023-2024. The study group consists of a total of 48 people, including 16 students, 16 parents and 16 teachers, from two public high schools where the school administrator is a woman in Çanakkale Central and Gelibolu districts. The research was designed as a multiple case study one of the qualitative research methods. The data were collected through the interviews using the semi-structured interview forms developed by the researcher. The data was analyzed and coded through descriptive analysis. The aim of the research is to evaluate the managerial competencies of female school administrators from the perspectives of students, parents and the teachers they work with. As a result of the research, students, parents and teachers expressed their satisfaction with empathy, communication and problem-solving skills of the female administrators. However, some stakeholders stated that female managers sometimes lack determination and discipline due to excessive sensitivity and emotionality. The findings reveal that women's leadership potentials need to be better understood and supported. It also provides important clues that should be taken into account in the development of educational policies and leadership programs.