Kentsel mekân ve gündelik yaşamın değişimi: Çanakkale örneği
Change of urban space and daily life: Çanakkale case
  1. Tez No: 890985
  2. Yazar: GÖKÇE IŞIK AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Kentler, ilk ortaya çıktıkları dönemden itibaren sürekli değişim içinde olmuşlardır. Bu değişimin en görünür olduğu alanlardan biri kentsel mekânlardır. Birçok nedene bağlı olarak kentler mekânsal olarak sürekli değişmekte ve bazen de dönüşmektedir. Değişimin mekân boyutu kentsel mekânlar iken zaman boyutu da gündelik yaşamdır. İnsanların gündelik yaşamlarında ortaya çıkan değişimle kentsel mekânlardaki değişim birbiriyle eşgüdümlü gerçekleşmektedir. Çalışmada 2000'li yıllarla beraber Çanakkale'de gündelik yaşam ve kentsel mekânlardaki değişim, birbirleriyle ilişkisi içinde incelenmiştir. Çalışma, Çanakkale'nin 1990'lı yıllarda başlayarak 2000'lerde iyice görünür hale gelen değişim sürecini farklı yönlerden ele alarak ayrıntılı biçimde ortaya koymayı amaçladığından, nitel araştırma olarak tasarlanmıştır. Değişimi anlamak için nasıl sorusuyla yola çıkılan çalışmada, araştırma desenlerinden durum çalışması seçilmiştir. Veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme kullanılmış, hazırlanan sorular amaçsal örneklem tekniğiyle seçilmiş 16 kişiye sorulmuştur. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi sonucunda, kentin değişim sürecinin kent sakinlerinin talepleri de dikkate alınarak iyi yönetilmesi ve bu süreçte bugüne kadar sahip olduğu güvenli, huzurlu, özgür, demokratik sahil kenti kimliğini korumasının önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have been in constant change since they first emerged. One of the areas where this change is most visible is urban spaces. Due to many reasons, cities are constantly changing and sometimes transforming spatially. While the spatial dimension of change is urban spaces, the temporal dimension is daily life. The change in people's daily lives and the change in urban spaces are coordinated with each other. In this study, the changes in daily life and urban spaces in Çanakkale since the 2000s are analyzed in relation to each other. The study is designed as a qualitative research since it aims to reveal in detail the process of change in Çanakkale, which started in the 1990s and became more visible in the 2000s, from different perspectives. The study, which started out with the question of how to understand change, was selected as a case study from the research designs. Semi-structured in-depth interviews were used as data collection technique and the prepared questions were asked to 16 people selected by purposive sampling technique. As a result of the analysis of the data obtained from the interviews, the importance of managing the city's change process well by taking into account the demands of the city residents and protecting its identity as a safe, peaceful, free, democratic coastal city in this process has emerged.