Yaşanan depremlerin Borsa Istanbul'da sektörel etkileri
Sectoral effects of earthquakes on Istanbul Stock exchange
- Tez No: 890998
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Coğrafik konumu, jeolojik ve tarihsel geçmişi incelendiğinde, Türkiye bir deprem ülkesidir ve yaşanan depremlerin sosyal, ekonomik ve çevresel sonuçları bulunmaktadır. Çalışmamızda, 1999-2023 yılları arasındaki 25 yıllık dönemde gerçekleşen 7 ve üzeri büyüklükteki depremler olan 1999 Marmara Depremi, 2011 Van depremi, 2020 İzmir depremi ve 2023 Kahramanmaraş depremi sonrasında Borsa İstanbul'da işlem gören gıda, gayrimenkul yatırım ortaklığı, taş-toprak ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri performansları incelenmiştir. Olay çalışması yöntemiyle yapılan çalışmamızda deprem sonrası sektörlerde meydana gelen anormal getirilerin mevcudiyeti ve anlamlılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında, sektörlerin depremlere farklı tepkiler verdiği görülmüştür. Marmara depremi sonrası gıda, sigorta ve turizm sektörlerinde negatif anlamlı anormal getiriler tespit edilirken, taş-toprak sektöründe pozitif anlamlı anormal getiri tespit edilmiştir. Van depreminde sadece taş-toprak sektöründe pozitif anlamlı anormal getiri gözlemlenirken, diğer sektörlerin anormal getirilerinde anlamlılık söz konusu değildir. İzmir depremi sonrası sektörel analizde gıda, turizm ve gayrimenkul yatırım ortaklığı sektörleri depremden negatif etkilenirken, sigorta sektöründe herhangi bir etki yoktur, buna ek olarak taş-toprak sektörü pozitif etkilenmiştir. Kahramanmaraş depreminde ise gıda ve sigorta sektörü negatif etkilenirken, taş-toprak sektörü pozitif etkilenmiş fakat turizm ve gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe herhangi bir anlamlı anormal getiri saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Given its geographical location, geological and historical background, Turkey is one of the earthquake-prone countries. These earthquakes have social, economic and environmental consequences. In our study, it is aimed to investigate the sectoral impact of earthquake in Borsa Istanbul after the 1999 Marmara Earthquake, 2011 Van earthquake, 2020 İzmir earthquake and 2023 Kahramanmaraş earthquake, which are earthquakes with a magnitude of 7 and above in the 25-year period between 1999 and 2023. In this study, five sectors are analyzed: tourism, food, real estate investment trust, nonmetal min. product and insurance sectors. Using the event study method, the significance of abnormal returns in the sectors after the earthquake was determined. In the regarding results obtained, it is seen that the sectors react differently to earthquakes. While negative significant abnormal returns were detected in the food, insurance and tourism sectors after the Marmara earthquake, positive significant abnormal returns were detected in the nonmetal min. product sector. In the Van earthquake, only the nonmetal min. product sector showed positive significant abnormal returns, while the abnormal returns of other sectors were not significant. In the sectoral analysis after the Izmir earthquake, the food, tourism and real estate investment trust sectors were negatively affected by the earthquake, while there was no effect on the insurance sector; in addition, the nonmetal min. product sector was positively affected. In the Kahramanmaraş earthquake, the food and insurance sectors were negatively affected, while the nonmetal min. product sector was positively affected, but no significant abnormal returns were detected in the tourism and real estate investment trust sectors.