Kastamonu Arkeoloji Müzesi taş eserlerdeki motiflerden yüzey kabartma teknikleri ile takı tasarım uygulamaları
Jewelry design applications with surface relief techniques from motif on stone works of Kastamonu Archaeology Museum
- Tez No: 890999
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YETİM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Kastamonu Arkeoloji Müzesi'nde yer alan taş eserlerden steller, lahitler ve mimari parçalar üzerindeki motif özelliklerinin belirlenmesi, motiflerden esinlenerek takı tasarımları yapılması, tasarımların kuyumculuk ve seramik yüzey kabartma teknikleri ile uygulanmasıdır. Araştırmanın evrenini Kastamonu Arkeoloji Müzesi taş eserleri, örneklemini ise müzeden random yoluyla seçilen 7 lahit, 8 stel ve 7 mimari parça üzerindeki motifler oluşturmaktadır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi kapsamında Kastamonu ili tarihi, Kastamonu Arkeoloji Müzesi, lahit, stel ve mimari parçaların motif özellikleri, takı tasarım süreci, kuyumculuk sanatı, seramik sanatı hakkında literatür taramaları ile elde edilen bilgiler, yüzey kabartma teknikleri ile ilgili 9 sanatçı ve eserleri yer almaktadır. Araştırmanın bulguları, tasarımların uygulanmasında kullanılan yüzey kabartma teknikleri işlem basamakları ile açıklanmıştır. Kastamonu Arkeoloji Müzesi'nde belirlenen eserlerin ölçekli fotoğraf çekimi yapılmış, envanter formları incelenmiş ve müze görevlilerinden eserler hakkında bilgiler alınmıştır. Bu doğrultuda taş eserlerle ilgili bilgi formları hazırlanmış, eserlerin bilgisayarda ölçekli çizimleri yapılmıştır. Örneklemi temsil eden taş eserlerdeki motiflerden esinlenerek yapılan 22 adet tasarımın çizim süreci görsellerle desteklenerek aşamalar halinde verilmiştir. Ayrıca yapılan tasarımlardan seçilen 10 tasarımın kuyumculuk ve seramik yüzey kabartma teknikleri ile uygulamaları fotoğraflanarak işlem basamakları halinde sunulmuş, bilgi formları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the motif features on the stone artifacts such as steles, sarcophagi and architectural pieces in the Kastamonu Archaeology Museum, to create jewelry designs inspired by the motifs, and to apply the designs with jewelry and ceramic surface relief techniques. The universe of the research consists of stone artifacts from the Kastamonu Archaeological Museum, and the sample consists of motifs on 7 sarcophagi, 8 steles and 7 architectural pieces randomly selected from the museum. Within the conceptual framework of the research, information obtained through domestic and foreign literature reviews on the history of Kastamonu province, Kastamonu Archaeology Museum, motif features of sarcophagi, stele and architectural pieces, jewelry design process, art of jewelry, ceramic art, and 9 artists and their works related to surface relief techniques are included. In the findings of the research, the surface embossing techniques to be used in the implementation of the designs are explained with process steps. Scaled photographs of the artifacts identified at the Kastamonu Archaeological Museum were taken, inventory forms were examined, and information about the artifacts was obtained from museum staff. In light of this information, information forms regarding stone works were prepared and scaled drawings of the works were made on the computer. The drawing process of 22 designs inspired by the motifs in the stone works representing the sample was given in stages supported by visuals. In addition, the jewellery and ceramic surface relief techniques and applications of 10 selected designs were photographed and presented as process steps, and information forms were created.