İş hukukunda sataşma
Teasing in Labor Law
  1. Tez No: 891016
  2. Yazar: NESLİŞAH SAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜBRA DOĞAN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İş sözleşmesinde tarafların birlikte uzun saatler bir arada olup hayatlarının çoğunluğunu işyerinde geçirmeleri tarafların birbiriyle paylaşımlarını artırmaktadır. İnsan olmanın getirdiği doğal bir sonuç olarak işçi ve işverenin çalışma saatleri içerisinde davranışlarının inişli çıkışlı olması olağandır. Ancak olumsuz davranışların işyerine yansıması iş sözleşmesinin feshedilmesini gündeme getirebilir. İş sözleşmesinin sona ermesi her iki taraf için de istenmeyen bir sonuç olmakla birlikte taraflardan birinin sözleşmeden doğan borca aykırı davranışına rağmen diğer tarafın sözleşmeyi sürdürmesi beklenemez. Çalışma konusunu oluşturan sataşma kavramı iş sözleşmesinin haklı nedenle fesih sebeplerinden biridir. Kavramın günlük konuşma dilinde yerleşik olması nedeniyle haklı nedenle fesih düzenlemesi ile kişilerin zihninde oluşan tanım örtüşmeyebilir. Farklı şekillerde yorumlanmaya açık olan sataşma taraflara bildirimsiz ve tazminatsız haklı fesih hakkı verdiğinden; ilişkiyi sona erdiren halin öngörülebilmesi açısından, sataşmanın tanımlanması ve sınırlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kavramın belirlenmesi amacıyla tarihsel süreç, tanımlar ve benzer kavramlar ile farklılıklar incelenecektir. İkinci bölümde ise işçi ve işveren yönünden sataşma nedeniyle sözleşmenin haklı nedenle feshedilebileceği haller değerlendirilecektir. Son olarak sataşma nedeniyle başvurulabilecek diğer hukuki yollar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In an employment contract, the fact that the parties spend long hours together and spend a certain majority of their lives at the workplace increases the parties' sharing together. As a natural consequence of being human, it is normal for the behavior of both employee and the employer to fluctuate during working hours. However, the reflection of negative behaviors in the workplace may result in the termination of the employment contract. Although the termination of the employment contract is an undesirable outcome for both parties, it cannot be expected that one party will continue the contract in response to the other party's breach of contractual obligations. The term of teasing, which constitutes the subject matter of this work, is one of the rescissions right for termination of the employment contract. As the term is established in daily language, there may be a mismatch between the definition formed in people's minds and the regulations regarding termination for just cause. The aim is to define and set boundaries for teasing, which is open to different interpretations, as it grants the right to terminate the contract for rescission right without notice or compensation, in terms of predictability of the employment relationship. The study consists of two parts. In the first part to define act of teasing; historical process, definitions, and distinctions with similar recission rights will be examined. In the second part, the regulation of teasing as a rescission right for termination in the employment will be explored. Finally, along with delineating the boundaries of teasing as a rescission right, other legal avenues available for addressing teasing will be discussed.