Effects of financial openness on economic growth
Finansal dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerine etkileri
  1. Tez No: 891015
  2. Yazar: YAŞAR KUBİLAY ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Finansal dışa açıklık, küresel ticarette yer alabilmek için ülkeler arasındaki engellerin kaldırılması olarak tanımlanabilir. Bu tezde, finansal dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki nedensellik etkilerinin ortaya konması amacıyla panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Finansal açıklığın de jure bir ölçümü olan FKRSU endeksi, finansal açıklığı sermaye kısıtları üzerinden dolaylı olarak temsil eden bir gösterge olarak kullanılmıştır. Bu endeksin gösterge olarak kullanılma nedeni, 2000 ile 2019 yılları arasında seçilen dönemin veri erişilebilirliği ile birlikte finansal dışa açıklık göstergesi olarak literatürde ilk defa kullanılmasıdır. Çalışmanın zaman boyutu, küresel piyasalar üzerindeki COVİD-19 pandemisinin etkisini dışlamak amacıyla 2019 yılında sonlandırılmıştır. Çalışmada endekste verileri yer alan 8 düşük gelir, 13 düşük-orta gelir, 13 üst-orta gelir ve 13 yüksek gelir ülkesi incelenmiştir. Gerçekleştirilen nedensellik testleri sonucunda, düşük gelirli ülkelerde sermaye kısıtlamalarından (ka) ekonomik büyümeye (gdpgrowth) doğru bir nedensellik ilişkisi bulunmuşken, düşük orta-gelirli ülkelerde ekonomik büyümeden (gdpgrowth) sermaye kısıtlamasına (ka) doğru bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Ayrıca, üst-orta gelirli ve yüksek gelirli ülkelerde herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Nedensellik sonucu bulunan gruplarda uzun dönem değişkenler arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Finansal dışa açıklığın sermaye kısıtlamaları üzerinden dolaylı olarak incelenmesi tezin özgünlüğünü oluştururken; tezin en önemli katkısı düşük gelirli ülke grupları için finansal kısıtlamaların ekonomik büyümelerini tetikleyen bir etken olarak ortaya çıkartılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Financial openness can be defined as countries eliminating barriers between countries to take part in global trade. In this thesis, panel data analysis was carried out to identify the causal effects of financial openness on economic growth. The FKRSU index, de jure measure of financial openness, has been used as an indicator that indirectly represents financial openness over capital constraints. This index was used as an indicator because it was used for the first time in the literature as financial openness proxy, along with data availability for the selected period from 2000 to 2019. The study's time frame was completed in 2019 to eliminate the impact of the COVID-19 pandemic on global markets. In the study, 8 low-income, 13 lower-middle income, 13 upper-middle income and 13 high-income countries were examined. As a result of the casualty test performed, a causality relationship was found from capital restrictions (ka) to economic growth (gdpgrowth) in low income countries, while a causality relationship was found from economic growth (gdpgrowth) to capital restrictions (ka) in lower-middle income countries. Furthermore, no causal relationship has been found in upper-middle and high-income countries. In causal groups, there has been found a positive and significant relationship in the long term between variables. While the study of financial openness indirectly through capital restrictions forms the originality of the thesis, the most significant contribution of thesis is to find increasing capital restrictions as a driving factor for economic growth for low income country groups.