Korunan tanığın beyanının adil yargılanma hakkı karşısında değeri
The value of the statement of the protected witness against the right to a fair trial
- Tez No: 891019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Tanık beyanının güvenilirliğinin sağlanması ispat değerini yakından ilgilendirmektedir. Bu bakımdan bu kişilerin yalnız bırakılmaması ve bir zorunluluk olan tanıklıkları nedeniyle maruz kalacakları tehlikelere karşı korunması gerekirken, önemli bir delil aracının da elde edilmesi gerekmektedir. Bunun içindir ki maddi gerçeğe ulaşmak adına adil yargılamadan taviz vermemek için tanığın korunması hakkı ile savunma hakkı arasında dengenin sağlanması zorunludur. Geçmişten günümüze Türk mevzuatında birçok hukuki düzenleme ile tanıkların korunmasına ilişkin tedbir türleri düzenlenmiştir. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz 5726 Sayılı Tanık Koruma Kanunu'dur. Bu Kanun'da düzenlenen tanık koruma tedbiri türlerinin adil yargılanma hakkı karşısındaki durumunun belirlenmesi için öncelikle tedbir türleri ortaya konulmuş ve ardından AİHM'nin konuya ilişkin kriterlerinin neler olduğunun incelenmesi yoluna gidilmiştir. Genelde Türk mevzuatının özelde ise 5726 Sayılı Tanık Koruma Kanunu'nun AİHM kriterleri karşısında mevcut durumunun tespiti yapılmış, korunan tanığın beyanının değeri karşısında adil yargılanma hakkının ne şekilde düzenlendiği belirlenerek tez boyunca uluslararası düzenlemelere de değinmek suretiyle önerilerin ortaya konulması yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ensuring the credibility of the witness statement is closely related to the value of proof. In this respect, while it is necessary to protect these people against the dangers they will be exposed to due to their testimony, which is an obligation, and not to be left alone, it is necessary to obtain an important tool of proof. Hence, in order not to compromise on fair trial in order to reach the material truth, it is necessary to maintain a balance between the right to protection of the witness and the right to defense. From past to present, many legal regulations and precautionary measures regarding the protection of witnesses have been arranged in Turkish legislation. The most important of these is undoubtedly the Witness Protection Law Numbered 5726. In order to determine the status of the types of witness protection measures regulated in this Law against the right to a fair trial, first of all, the types of measures were put forward and then the criteria of the ECtHR on the subject were examined. The current situation of the Turkish legislation in general and the Witness Protection Law No. 5726 in particular against the ECtHR criteria has been determined, and the way in which the right to a fair trial is regulated against the value of the statement of the protected witness has been determined and suggestions have been made by referring to international regulations throughout the thesis.