Meslek içi eğitimin personelin kariyerine ve iş verimine katkılarının incelenmesi (Girne Hastahanesi örneği)
Examination of the contribution of On-the-Job training to the career and efficiency of staff (The case of Kyrenia Hospital)
  1. Tez No: 891040
  2. Yazar: HATİCE TURAN BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, meslek içi eğitim uygulamalarının personel kariyerine ve katkılar incelenmiş, ayrıca meslek içi eğitim ve kariyer anketi çalışanlara uygulanmak suretiyle, meslek içi eğitimin iş verimine ve kariyere katkıları artırmak için ne tip önlemler alınabileceği ortaya konulmuştur. Birinci bölümde problem ortaya konulmuş, araştırmanın amacı vurgulanmıştır. İkinci bölümde, araştırma yöntemi, evren ve örneklem açıklanmış, verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanması anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, meslek içi eğitim kavramının tanımı yapılarak, meslek içi eğitimin tarihsel gelişimi incelenmiş, meslek içi eğitimin uygulamaları ve türleri açıklanmıştır. Kariyer kavramı tanımlanmış, meslek içi eğitim ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Verim kavramı tanımlanmış, meslek içi eğiti ile ilişkisi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın sonucunda elde dilen verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasına yer verilmiştir. Araştırma 61 hastane çalışanının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Beşinci bölümde araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, benefits of job content training applications for staff carrier and job performance have been analised, thereby job content traning and carrier survey have been applied to workers, measures that could be taken for contributions about job content traning effeciency and carrier. In first part, the problem hs benn manifested and reserarcher porpouse and importance have been emhasized. In second part, research method, space and examples, collecting datas analyzes and comments have been described. In third part, job content traning historical evolution has been examined afyer defination described, job content tranig applications and its kinds have been explained. Carrier definatin has been described and its relation between job carrier content traning has been examined. Job performance defination has been defined and its relation between job content traning has been explanied. In forth part, data analyzes and comment have been taken place after final point of research. The research has been performed with 61 hospital stff participation. On fifth part squences and suggestions have been represenred.