Ampute futbolcularda 8 haftalık tabata antrenmanlarının fiziksel performansa etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of8-weeks tabata trainings on phsical performance in amputee football players
  1. Tez No: 891039
  2. Yazar: ÖZKAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı ampute futbolcularda 8 haftalık tabata antrenmanlarının fiziksel performansa etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmaya ampute futbol süper liginde oynayan, en az 5 yıl ampute futbolcu geçmişi olan, 22 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular basit rastgele yöntemle kontrol grubu (KG) ve tabata grubu (TG) olmak üzere 11'er kişilik 2 gruba ayrılmıştır. TG normal futbol sezonu devam ederken 8 haftalık tabata egzersiz protokolü uygularken KG ise sadece futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Tabata protokolü 8 hafta boyunca hafta 2 defa, 4 set şeklinde uygulanmıştır. Sporculara 8 hafta öncesi ön-test ve 8 hafta sonrası son-test olarak boy, kilo, bel, kalça, durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve yoyo testleri yaptırılmıştır. Her grubun grup içi ön-test ve son-testi farkı olup olmadığını belirlemek için bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p≤0.05 alınmıştır. Gruplararası ön-son test verilerine göre; TG ve KG'nin kilo son (-1.92±0.38), VKI son (-1.05±0.19), SLJ son (33.91±7.51), VJ son (7.66±1.54), Yoyo son (1.437±0.26) ölçümlerinde istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmuştur (p>0.05). Sonuç olarak 8 hafta boyunca uygulanan tabata protokolü ampute futbolcularda çok önem teşkil eden aerobik ve anaerobik dayanıklılık yetilerinin geliştirilmesinde daha fazla kullanılması oldukça faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to study the effects of eight-week tabata training on physical performance in ampute soccer players. For this purpose, 22 male footballers who have played in the ampute football super league and have at least five years of football experience have volunteered to participate in the study. The athletes participated in the study were divided into two groups of 11 participants, a simple random method, the control group (KG) and the tabata group (TG). While TG continues the regular football season, it has an eight-week tabata training protocol, while KG has only continued football training. The Tabata protocol was applied twice a week, in four sets, for 8 weeks. Athletes were tested for height, weight, waist, hips, standing long jumps, vertical jumps and yo-yo as a preliminary test for 8 weeks before and after 8 weeks. A dependent sample t test was used to determine whether each group had a difference between pre-test and final test. The statistical significance level is p≤0.05. Statistically significant differences were observed in the weight last (-1.92±0.38), VKI last (-1.05±0.19), SLJ last (33.91±7.51), VJ last (7.66±1.54), and Yoyo last (1.437±0.26), according to pre-final test data between groups. As a result, the use of the tabata protocol for eight weeks would be very useful in developing aerobic and anaerobic endurance skills, which are very important in ampute footballers.