Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Mudanya gayrimüslimleri (1700-1850)
Non-Muslims of Mudanya During the Ottoman Empire (1700-1850)
  1. Tez No: 891058
  2. Yazar: BERAT YUSUF ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışması, 1700-1850 yılları arasında Mudanya Kazası'nda Osmanlı tebaası gayrimüslimlerin nüfus özellikleri, iktisadi faaliyetleri ve toplumsal durumlarına odaklanır. 3 ana bölümden oluşan bu çalışmanın temel kaynaklarını cizye defterleri, temettuat defterleri, nüfus defterleri, kadı sicilleri ve çeşitli arşiv vesikaları oluşturmaktadır. Ayrıca döneme ait seyahatnameler ve konuya ilişkin araştırma-inceleme eserlerden de tamamlayıcı olarak faydalanılmıştır. Birinci bölüm, Mudanya'da gayrimüslim nüfusun öne çıkan özelliklerini ve nüfusun karakteristiklerini ele alır. İkinci bölüm, bu gayrimüslim nüfusun iktisadi faaliyetlerini değerlendirir. Üçüncü bölüm, Mudanya'da gayrimüslim nüfusu oluşturan Rum cemaati özelinde kazada gayrimüslimlerinin toplumsal yapılanmasını inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the demographic characteristics, economic activities, and social status of non-Muslim Ottoman subjects in Mudanya District between 1700 and 1850. The primary sources for this three-chapter study are poll tax (jizya) registers, land tax registers, population registers, court records, and various archival documents. Additionally, contemporary travelogues and research studies from the relevant literature have been consulted to supplement the primary sources. The first chapter examines the prominent features and characteristics of the non-Muslim population in Mudanya. The second chapter explores the economic activities of this non-Muslim population. The third chapter analyzes the social structure of non-Muslims in the district, focusing specifically on the Rum community, which constituted the non-Muslim population in Mudanya.