Hayvan haklarının yazılı basındaki temsili
Representation of animal rights in the printed media
  1. Tez No: 891070
  2. Yazar: ELİF EKİN YALÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda haberlerde hayvana dair uygulanan şiddetin artış gösterdiği görülmektedir. Bu haberler hayvan haklarına dair bakışın değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı hayvan hakları istismarına dair bakışın haberlerde yer alış biçimlerini incelemektir. Çalışmada belirlenmiş olan gazetelerde iki aylık süreç kapsamında yer alan hayvan haberlerinde doküman analizine dair haberlerin içerikleri incelenmiştir. Çalışma içerisinde yer alan haber içerikleri, hayvan temsilinin sunum biçimi ve hayvan hakları bağlamında değerlendirilmiştir. İncelemede doküman analizi tekniği kullanılarak detaylı araştırma yapılmış, bu araştırma bağlamında gazetelerin hayvan haklarına dair verdiği önemi ve gazetelerin hayvan temsiline dair bakış açıları saptanmıştır. Bu saptama ile gazetelerin hayvan haklarına verilen değerin, gazeteler tarafından değerlendirme biçimleri belirlenmiştir. Bu çalışmada Hürriyet, Sözcü ve Sabah gazetelerinde 04.04.2023- 04.06.2023 tarihleri arasında yayımlanan hayvan konulu toplam 197 gazete haberi doküman analizi tekniği ile incelenmiştir. Bu veriler kapsamında Hürriyet gazetesinin toplam 70 adet hayvan haberi, Sabah gazetesinin ise 73 hayvan haberi ve Sözcü gazetesinin 54 hayvan haberine yer verdiği görülmüştür. Araştırmaya dahil edilen gazeteler arasında en fazla küçük ve orta boyutta hayvan haberine yer verildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been seen that violence against animals has increased in the news. These news allow evaluation of the view on animal rights. The aim of this study is to examine the ways in which the view of animal rights abuse appears in the news. The contents of the news regarding document analysis in animal news within the scope of two months in the newspapers determined in the study were examined. The news content in the study was evaluated in the context of the presentation style of animal representation and animal rights. In the analysis, detailed research was conducted using the document analysis technique, and in the context of this research, the importance given by newspapers to animal rights and the newspapers' perspectives on animal representation were determined. With this determination, the way newspapers evaluate the value given to animal rights has been determined. In this study, a total of 197 newspaper articles about animals published in Hürriyet, Sözcü and Sabah newspapers between 04.04.2023 and 04.06.2023 were examined using the document analysis technique. Within the scope of this data, it was seen that Hürriyet newspaper included a total of 70 animal news, Sabah newspaper included 73 animal news, and Sözcü newspaper included 54 animal news. It was revealed that among the newspapers included in the research, the most news was about small and medium-sized animals.