Çevrimiçi çok oyunculu ve tek oyunculu dijital oyunlarda oyun bağımlılığı ve sosyal kaygının incelenmesi
Examination of game addiction and social anxiety in online multiplayer and single-player digital games
  1. Tez No: 891069
  2. Yazar: SÜHEYLA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi çok oyunculu (multiplayer) ve tek oyunculu (single-player) oyunların dijital oyun bağımlılığı ve sosyal kaygı açısından incelenmesidir. Çevrimiçi uygulamayla 375 yetişkin katılımcıya ulaşılarak“Oyuncu Veri Formu”,“Yetişkinler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve“Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği”yanıtları toplanmıştır. Katılımcılar, çok oyunculu oyun oynayanlar, tek oyunculu oyunları oynayanlar ve iki türü oynayanlar olarak üç gruba ayrılmıştır. Test varsayımlarını karşıladığı tespit edilen veriler, MANOVA, Pearson korelasyon testi, bağımsız örneklemler t-testi ve regresyon analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda ölçek ve etkileşim grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine online multiplayer and single-player games in terms of digital game addiction and social anxiety. By reaching 375 adult participants through an online application, responses to the“Player Data Form,”“Game Addiction Scale for Adults,”and“Liebowitz Social Anxiety Scale”were collected. Participants were divided into three groups: those who play multiplayer games, those who play single-player games, and those who play both types. The data, found to meet the test assumptions, were analyzed using MANOVA, Pearson correlation test, independent samples t-test, and regression analysis. As a result of the study, no statistically significant difference was found between the scales and interaction groups (p>.05).