Şirket birleşmeleri açısından finansal analiz
Financial analysis in mergers
  1. Tez No: 89108
  2. Yazar: DEVLET TÜRKİZ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. İLKİN BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Gelişen ve rekabetin gittikçe artmakta olduğu günümüz piyasalarında şirketler ve ülkeler pazardaki en büyük payı almak için savaş vermek zorunda kalmaktadır. Şirket birleşmeleri ve satın almalar işletmelerin hayatta kalmalarına, sektörlerinde, ülkelerinde ve uluslararası alanda başarılı olmalarına ve bu başarıyı devam ettirmelerine yardımcı olacak en önemli yöntemlerdendir. Özellikle son dönemlerde görülen sınır ötesi birleşmeler şirket birleşmelerinin önemini bir kere daha vurgulamaktadır. Bu çalışmada şirketlerde birleşme kavramı, işletmeleri birleşmeye yönelten sebepler, birleşme yöntemleri ve Türk Hukuku açısından şirket birleşmelerinin incelemesi ele alınmıştır. Ayrıca birleşmelerin başarılı bir şekilde gerçeldeştirümesinde önemli payı bulunan birleşme süreci ve birleşmelerin finansal analizinde kullanılan yöntemler üzerinde durulmuştur. Şirket birleşmelerinin finansal analizine ilişkin bir uygulama yapmak amacıyla birleşen iki şirketin birleşme öncesi ve birleşme sonrası bilançoları analiz edilerek yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, in the markets, the conditions are being changed rapidly and the international competition is being increased fast; so the companies and the countries have to struggle in order to gain the biggest proportion in the market. In this connection the mergers and acquisitions seem to be the most helpful methods enabling the companies to survive, to be successful and to continue their success in their sectors, countries and also in the international area. Especially, the recent crossborder mergers emphasize the importance of the merger. In this work, the concept of merger, the reasons forced the companies to merge, the methods of merger and the Turkish Law's approach to investigation of merger have been taken into consideration. Additionally it has also been underlined the merger process which is most important stage in the realization of a successful merger and the principal methods commonly used in the financial analysis of the mergers. Consequently, m order to make a practice on the financial analysis of a merger, the pre and post merger balance sheets of two companies merged have been examined and been tried to interpret. S,l, \ illi