Çifte vergilemeyi önlemede uluslararası vergi anlaşmaları ve Türkiye uygulaması
International tax treaties to avoid double taxation and application of treaties in Turkey
- Tez No: 89107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşından sonra sanayi ve teknolojide hızlı gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler, uluslararası iktisadi ve ticari ilişkileri daha yoğun bir hale getirmiştir. Dünya ticaretinin hızla gelişmesi, emek ve sermayenin bulunduğu ülkelerden başka ülkelere yayılmasına neden olmuş, böylece uluslararası yatırımlar ve çok uluslu şirketler meydana gelmiştir. Tüm bu gelişmeler, uluslararası mali, ekonomik, sosyal ve siyasi birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Mali sorunlardan biri de, uluslararası çifte vergilendirmeyi önleme sorunudur. Bir sermayenin birden çok ülkede faaliyet göstermesi, devletlerin vergilendirme yetkilerinin çatışmasına neden olmuştur. Bu da uluslararası çifte vergileme sorununu ortaya çıkarmaktadır. Uluslararası çifte vergilemenin önlenmesi, uluslararası yatırımların gelişmesi, emek ve sermayenin serbestçe dolaşımım sağlamak için önemlidir. Uluslararası çifte vergilemeyi önlemek amacıyla uluslararası bazı kuruluşlar çalışmalar yapmıştır. Bu kuruluşlardan biri de Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)' dır. OECD 1963'de bir anlaşma modeli taslağı yayımlamıştır. Bu modelin vergilemede temel prensibi“ikametgah ilkesi”dir. Bu model daha çok gelişmiş ülkeler arasında yapılacak anlaşmalar için uygundur. Diğer bir uluslararası kuruluş olan Birleşmiş Milletler Teşkilatı (BM), 1979 'da gelişmekte olan ülkelerin yapacağı anlaşmalara uygun bir model yayımlamıştır. BM modelinin vergilemedeki temel prensibi,“kaynak ilkesi”dir. Türkiye bir OECD üyesi ülke olmasına rağmen, OECD modelini kendi ekonomik çıkarlarına uygun bulmamıştır. Türkiye OECD modelini baz alarak kendine uygun bir model hazırlamıştır. 1980 yılma kadar toplam iki ülkeyle çifte vergilemeyi önleme anlaşması yapan Türkiye, bu tarihten sonra serbest piyasaya dayalı dışa açık bir ekonomi politikası izlemeye başlamıştır. Dolayısıyla Türkiye, uluslararası, ilişkilerini hızlandırarak bugüne kadar toplam 39 ülke ile çifte vergilemeyi önleme anlaşması yapmış ve bir çok ülke ile de müzakerelerini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the World War II, There have been rapid developments in endustry and technolojy. These developments have brought out intensive international economic and trade relationships. Rapid progress in world trade has resulted in movement of labour and capital their own countries to foreign countries. Thus, international investments and multinational companies have come out. All of these developments have brougt at international financial, economic, social and political problems within itself. One of the financial problems is to avoid double taxation problem. Capital that is active in many countries has formed conflict among states taxation authorities. Due to this problem international double taxation has been confronted. To avoid international double taxation will be importent for the development of international investments and free movement of labour and capital. Some of international organizations have done studies to avoid international double taxation. Organization of Economic Co-operations and Development (OECD) is one of these organizations. OECD has published a draft tax treaty model in 1963. This model's basic prencible is“recidence prencible”. This model is more suitable for the treaties that will be signed among developed countries. Another international organization, United Nations (UN) has published more suitable model for developing countries in 1979. The basic prencible of UN model in taxation is“source prencible”. Allthough Turkey is a member of OECD, Turkey hasn't accepted the OECD model for its economical interests. Turkey has prepared its own model based on OECD model. Turkey wich has signed out only two treaties untill 1980, has begun to apply free open market economic policies after 1980. Thus, Turkey has speeded up its international relationships. Turkey has signed 39 tax treaties upto now.