Yetişkin bireylerde obsesif kompulsif eğilimlerin bilişsel esneklik ve duygusal öz farkındalık ile ilişkisi
Relationship of obsessive compulsive tendencies with cognitive flexibility and emotional self-awareness in adults
- Tez No: 891080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Obsesif kompulsif eğilim; istemsizce zihni sürekli meşgul eden düşüncelere ve bu düşüncelerin vermiş olduğu kaygıyı azaltmak için yapılan kompulsif hareketlere olan yakınlıktır. Her insanın obsesif kompulsif eğilimi farklıdır. Obsesif kompulsif eğilim ile ilişki halinde olan birçok kavram vardır. Bunlardan bazıları duygusal öz farkındalık ve bilişsel esnekliktir. Çalışmanın amacı yetişkin bireylerde obsesif kompulsif eğilimlerin, bilişsel esneklik ve duygusal öz farkındalık ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya 402 kişi katılmış olup, veriler Padua Envanteri, Duygusal Öz Farkındalık Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgularda obsesif kompulsif eğilim ve bilişsel esneklik arasında negatif korelasyon, obsesif kompulsif eğilim ile duygusal öz farkındalık arasında negatif korelasyon, bilişsel esneklik ile duygusal öz farkındalık arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Duygusal Öz Farkındalık ölçeğinin alt boyutlarından iletişim alt ölçeği ile de bilişsel esneklik arasında orta düzeyde pozitif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obsessive-compulsive tendencies refer to the inclination towards involuntary, persistent thoughts that occupy the mind and the compulsive actions performed to reduce the anxiety caused by these thoughts. Each person's obsessive-compulsive tendencies are unique. Several concepts are related to obsessive-compulsive tendencies, including emotional self-awareness and cognitive flexibility. The aim of the study is to examine the relationship between obsessive-compulsive tendencies and cognitive flexibility, as well as emotional self-awareness, in adult individuals. The study employed a relational screening model. A total of 402 participants took part in the study, and data were collected using the Padua Inventory, the Emotional Self-Awareness Scale, and the Cognitive Flexibility Scale. The results revealed a negative correlation between obsessive-compulsive tendencies and cognitive flexibility, a negative correlation between obsessive-compulsive tendencies and emotional self-awareness, and a positive correlation between cognitive flexibility and emotional self-awareness. Additionally, a moderate positive correlation was found between the communication subscale of the Emotional Self-Awareness Scale and cognitive flexibility.