Spor eğitimi alan otizmli bireylere sahip ebeveynlerin yaşam kalitesi ve aile yılmazlığı düzeyleri arasındaki ilişki
Quality of life and family resilience of parents with autistic children receiving sports education
- Tez No: 891079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı spor yapan otizmli çocuklara sahip ebeveynlerin yaşam kalitesi ve aile yılmazlığı düzeyleri arasındaki ilişkiyi test etmektir. Ayrıca spor eğitimi alan otizmli çocuklara sahip ebeveynlerin yaşam kalitesi ve aile yılmazlığı düzeylerini farklı değişkenler açısından karşılaştırmak da bu çalışmanın bir diğer amacıdır. Bu çalışmada ilişkisel tarama metodu ile kullanılmıştır. Çalışmaya yaşları 19 ile 63 arasında değişen (Ortyaş =35.89±8.71) 323'ü kadın ve 160'ı erkek olmak üzere toplam 483 ebeveyn katılmıştır. Katılımcılara“Aile Yılmazlık Ölçeği- AYÖ”ve“Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği- BCAYKÖ”uygulanmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bağımsız gruplar için yapılan t testi sonuçlarına göre katılımcıların ortalama puanları medeni durum değişkenine BCAYKÖ alt boyutları incelendiğinde“BCAYKÖ”alt boyutu evli bireyler aile etkileşimi (t=5.202), ebeveynlik (t=4.503) ve duygusal yeterlik (t=6.428) konularında bekar bireylerden daha yüksek puanlar alırken (p.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test the relationship between the quality of life and family resilience levels among parents of children with autism who participate in sports. Additionally, the study aims to compare the quality of life and family resilience levels of parents with children with autism who receive sports education across different variables. The study employed a correlational survey method. A total of 483 parents participated, consisting of 323 women and 160 men, with ages ranging from 19 to 63 years (Mean age = 35.89±8.71). Participants were administered the“Family Resilience Scale (FRS)”and the“Beach Center Family Quality of Life Scale (FQoLS)”. Descriptive statistics, independent sample t-tests, ANOVA, and Pearson correlation analysis were used for data analysis. According to the results of the independent sample t-tests, marital status significantly influenced the subdimensions of the FQoLS, with married individuals scoring higher than single individuals in family interaction (t=5.202), parenting (t=4.503), and emotional well-being (t=6.428) (p.05).