Yetişkin bireylerde besin neofobisi ile ortoreksiya nervoza, yeme farkındalığı ve beden algısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The determination of the relationship between food neophobia and orthorexia nervosa, mindful eating and body perception in adults
- Tez No: 855027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KÖSELER BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışma yetişkin bireylerde besin neofobisi (yeni besin korkusu) ile ortoreksiya nervoza, yeme farkındalığı ve beden algısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Ağustos-Ekim 2023 tarihleri arasında Zonguldak ilinde ikamet eden yaşları 18-64 arası olan 140 gönüllü bireyin (%41.4 erkek, %58.6 kadın) katılımı ile yapılmıştır. Bireyler hakkında genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri anket formuna kaydedilmiştir. Bireylerin obsesif kompulsif bozukluk eğilimleri Maudsley Obsesif Kompulsif Ölçeği (MOCI) ile, ortoreksiya nervoza eğilimleri ORTO-11 Ölçeği ile, yeme farkındalıkları Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ) ile, besin neofobisi Yeni Besin Korkusu Ölçeği (YBKÖ) ile ve beden algısı Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ) ile değerlendirilmiştir. Kişilerin fiziksel aktivite skorları için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ-SF), besin tüketim kaydı için ise 24 Saatlik Geriye Dönük Hatırlatma kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 42.7±12.49 yıldır. Bireylerin %42.1'inin neofilik, %50.0'sinin neofobik olduğu saptanmıştır. Erkek ve kadın bireylerin YBKÖ'den aldıkları toplam puan ortalaması sırasıyla 40.2±11.14 ve 40.6±11.58 olarak belirlenmiştir (p>0.05). Yaşları 19-29 arasındaki bireylerin yeni besin korkusunun diğer yaş grubunda yer alan bireylere kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir (p0.05). YBKÖ sınıflamasına göre nötr olan bireylerin kuşku ve toplam MOCI puanı ortalaması neofobik bireylerin puan ortalamasından anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p0.05). Neofilik bireylerin YFÖ'nün alt boyutlarından olan düşünmeden yeme ve bilinçli beslenme puan ortalamaları, nötr bireylere göre daha düşük bulunmuştur (p0.05). Bireylerin YBKÖ puanının tüketilen enerji ve besin ögeleriyle arasında anlamlı bir korelasyon olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Ayrıca bireylerin MOCI puanları arttıkça, ORTO-11 puanlarının azaldığı dolayısıyla; ortorektik eğilimlerin arttığı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between food neophobia and orthorexia nervosa, mindful eating and body perception in adults between August and October 2023 with the participation of 140 volunteer individuals (41.4% men, 58.6% women) aged between 18-64 residing in Zonguldak province. General information about the individuals, their nutritional habits and anthropometric measurements were recorded in the survey form. Individuals' obsessive-compulsive disorder tendencies were measured by the Maudsley Obsessive Compulsive Inventory (MOCI), orthorexia nervosa tendencies were measured by the ORTO-11 Scale, mindful eating was measured by the Mindful Eating Questionnary (MEQ), food neophobia was measured by the Food Neophobia Scale (FNS), and their body perception score were measured by the Body Appreciation Scale (BAS). The International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF) was used for the physical activity scores of the individuals, and the 24-Hour Dietary Recall was used for the food consumption record. The average age of the individuals participating in the study is 42.7±12.49 years. It was determined that 42.1% of the individuals were neophilic and 50.0% were neophobic. The total mean score of male and female individuals from FNS was determined as 40.2±11.14 and 40.6±11.58, respectively (p>0.05). It was determined that individuals between the ages of 19-29 had a lower fear of trying new foods compared to individuals in other age groups (p 0.05). According to the FNS classification, the mean of doubting and total MOCI score of neutral individuals was found to be significantly lower than the mean score of neophobic individuals (p0.05). The mean scores of neophilic individuals, impulsively eating and conscious eating, which are sub-dimensions of the MEQ, were found to be lower than neutral individuals (p0.05). It was determined that there was no significant correlation between the individuals' FNS score and the consumed energy and nutrients (p>0.05). In addition, as individuals' MOCI scores increase, ORTO-11 scores decrease; orthorexic tendencies were found to increase (p0.05).