Yerel yönetimlerde çalışan memnuniyeti: Bağcılar Belediyesi çalışanlarına yönelik bir araştırma
Employee satisfaction in local governments: A research on Bağcılar Municipality employees
- Tez No: 891088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde çok hızlı artan nüfusla beraber teknolojik, ekonomik ve sosyal değişimler kent yaşamını çok farklı bir seviyeye taşımıştır. Artık merkezi hükümetlerin yanında yerel yönetim birimi olarak belediyeler çok önemli bir misyona sahiptir. Vatandaşlara yerelde hizmet etmek ve halkın problemlerini yerinde çözmek prensibiyle oluşturulan belediyelerin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Yöneticileri yerel halk tarafından seçilen belediyeler genel olarak hizmet kurumu olarak düşünülebilir. Müşterileri halkın bizzat kendisi olan yerel seçmenlerdir. Bu nedenle halkı memnun etmek belediye yöneticileri için en önemli unsurdur. Bu noktada çalışan memnuniyeti, verilen hizmet kalitesini etkileyen başlıca faktörlerden biri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle yöneticiler belediye çalışanlarının iş memnuniyetini etkileyen unsurları iyi tespit ve analiz etmeli, çalışan memnuniyetini yükseltmeye yönelik özel çaba harcamalıdır. Bundan dolayı bu çalışmada belediye çalışanlarının iş memnuniyetini etkileyen kurumsal faktörler ele alınmıştır. Ayrıca iş memnuniyetinin çalışanların kişisel özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Bu amaçla Bağcılar Belediyesinde çalışan 450 katılımcıdan toplanan anket verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki motivasyon ve ödüllendirme, çalışma koşulları, örgütsel bağlılık ve yönetim tarzının, çalışan memnuniyeti üzerinde istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı etkileri vardır. Ayrıca çalışan memnuniyeti personelin öğrenim durumu, yaşı, kadro durumu ve kurumda geçirdikleri süreye bağlı olarak anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Bu konuda belediyelerde yapılan az sayıda çalışmadan biri olması ve Bağcılar Belediyesi çalışanlarına yönelik ilk çalışma olması yönüyle, literatüre katkı sağlayan önemli bir çalışmadır. Ayrıca bu çalışma, elde edilen sonuçlarıyla personelinin iş memnuniyetini arttırmak isteyen belediye yöneticilerine önemli ipuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the rapidly increasing population, technological, economic, and social changes have brought urban life to a very different level. Municipalities now have a significant mission as local government units alongside central governments. The importance of municipalities, established with the principle of serving the local people locally and solving their problems on the spot, is increasing daily. Municipalities, whose executives are elected by local people, can generally be considered service organizations. Their customers are local voters, the people themselves. Therefore, pleasing the public is the most crucial element for municipal officials. To this extent, employee satisfaction emerges as one of the main factors affecting the quality of service provided by local governments. Therefore, municipality executives should carefully identify and analyze the factors affecting the job satisfaction of municipal employees and make special efforts to increase employee satisfaction. Thus, in this study, institutional factors affecting the job satisfaction of municipal employees are discussed. In addition, it was examined whether job satisfaction differs according to the personal characteristics of employees. Thus, the survey data collected from 450 participants working in Bağcılar Municipality were analyzed using the SPSS program. The results show that motivation and rewarding employees, working conditions, organizational commitment, and management style have statistically positive effects on employee satisfaction. In addition, employee satisfaction varies significantly depending on the education level of the personnel, their age, staff status, and the time they spend in the municipality. This is a noteworthy study that contributes to the literature, as it is one of the few studies conducted in municipalities on this subject and is the first study for Bağcılar Municipality employees. In addition, this study also gives important clues to municipal executives who want to increase the job satisfaction of their staff with the results obtained.