Kabile pazarlaması: Bir marka üzerine pilot araştırma
Tribal marketing: A pilot study on a brand
  1. Tez No: 891089
  2. Yazar: BETÜL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GRESİ SANJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, kabile pazarlaması stratejisinin teorik temellerini ve uygulamalarını incelemektedir. Kabile pazarlaması, tüketicileri klasik pazar segmentasyonu dışında tutarak benzer ilgi alanlarına ve değerlere sahip gruplar olarak ele alarak, bu gruplar içinde güçlü ve kalıcı ilişkiler kurmayı hedefleyen bir stratejidir. Bu araştırma, pazarlamanın tarihsel gelişimi, temel prensipleri ve modern pazarlama stratejileri ile birlikte post-modern pazarlama stratejilerini de kapsamlı bir şekilde ele almıştır. İstanbul'da yaşayan 21 kadın katılımcı ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, farklı demografik özelliklere sahip katılımcıların benzer yanıtlar verdikleri gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda, kabile pazarlaması stratejilerinin marka sadakati ve müşteri bağlılığını artırmada etkili olduğu görülmüştür. Tezin bulguları, pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinde ve marka yönetiminde yenilikçi yaklaşımlar benimsemek isteyen işletmeler için değerli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleri kullanılarak kabile pazarlamasının etkinliği ve uygulama alanları üzerine derinlemesine analizler yapılmıştır. Bu tez, kabile pazarlaması konusundaki bilgi birikimine önemli katkılar sağlamakta ve işletmelerin bu stratejiyi daha etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the theoretical foundations and applications of tribal marketing strategy. Tribal marketing departs from traditional market segmentation by considering consumers as tribes, groups united by shared interests and values, and aims to establish strong and enduring relationships within these groups. This research comprehensively examines the historical evolution of marketing, its fundamental principles, modern marketing strategies, and postmodern marketing strategies. The study was conducted using face-to-face interviews with 21 female participants residing in Istanbul. It was observed that participants with diverse demographic characteristics provided similar responses. The research findings indicate that tribal marketing strategies are effective in fostering brand loyalty and customer engagement. The thesis offers valuable insights for businesses seeking to adopt innovative approaches in marketing strategy development and brand management. Additionally, in-depth analyses are conducted on the effectiveness and application areas of tribal marketing using both qualitative and quantitative research methods. This thesis makes significant contributions to the knowledge base on tribal marketing and assists businesses in utilizing this strategy more effectively.