The factors affecting consumer intention to use subscription-based online services
Online abonelik servislerinin kullanılmasına ilişkin tüketici niyetini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 642907
  2. Yazar: YUSUF OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE ŞEBNEM BURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyada gelişen internet teknolojisi ve mobil ödeme yöntemleri ile birlikte tüketici memnuniyetini artırmak için sektörel bazda bir çok yenilik gelmiştir. Bu yeniliklerin tüketici tarafından kabul edilme süreci kimi zaman uzun olsa da yeni gelişmeler ile bu süreler göreceli olarak kısalmaya başlamıştır. Özellikle online Ödeme teknolojilerinin gelişmesi, kredi kartı kullanım oranlarının artması ve internete ulaşan insanların sayısının artması yeni gelişmelerin adaptasyon süresini oldukça kısaltmaktadır. Online abonelik modeli e-ticaretin yaygınlaşması ile gelişmeye başlamıştır. Öncelikle içerik üreten ve lisans satışı üzerinden gelir sağlayan firmalar (Netflix, Spotify vb.) tarafından kullanılmaya başlanmış ve daha sonra hızlı tüketim ürünleri sektöründe de önem kazanmıştır. Tüketiciler internet üzerinden alışveriş yaparken temelde fiyat ve kalite odaklı araştırma yaptığı için ürüne göre marka, satış kanalı değiştirebilmektedir. Bu nedenle yeni girişimler ve sadık müşteri kitlesine sahip firmalar online abonelik modelini test etmeye başlamıştır. Literatürede abonelik modellerine ilişkin yeni çalışmalar eklenmeye başlamıştır. Bu çalışmalarda abonelik modellerinin benimsenmesi, abonelik modelinin oluşturulmasında etkili faktörler gibi farklı araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada hedeflenen temel amaç, tüketicilerin bebek bakım kategorisindeki ürünleri online abonelik modeli ile satın alma niyetlerini etkileyen temel faktörleri ölçmektir. Aynı amaç ile daha önce farklı sektörler için yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Bu kapsamda faydacıl motivasyonlar (tasarruf, uygunluk, seçim imkanı, bilgiye erişim, sosyal mesafe ve tüketiciye özel ürün veya servisler), hazsal motivasyonlar (macera/keşif, sosyal, fikir, değer, yetki ve statü), tüketici yenilikçiliği (yeniye olan ilgi, yenilikçi kararda özerklik, yeniyi denemede risk alma meyili), online ödeme kabiliyeti, bebek ürünlerini abonelik ile almaya karşı tutumu, öznel normlar ve bebek bakım ürünlerini online abonelik ile alma niyeti faktörlerinin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisi ölçümlenmiştir.Yapılan anket doğrultusunda faktör analizi ve regresyon analizi ile hipotezlerin desteklenip desteklenmediği araştırılmıştır. Analizler sonucunda, literatürdeki moda kategorisinden farklı olarak bebek bakım ürünleri kategorisinde faydacıl motivasyonların online abonelik ile satın alma niyeti üzerinde en büyük etkiyi yarattığı gözlemlenmiştir. Hazsal motivasyonlar, tüketici yenilikçiliği ve online ödeme kabiliyeti faktörlerinin ise niyeti etkilemediği ölçümlenmiştir. Tutum ve öznel normların ise niyeti pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar online abonelik modeli ile hizmet sunmayı planlayan girişimler için kaynak olarak kullanılabilir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda ise Türkiye'deki tüketicilerin demografik özelliklerini dikkate alarak ve örneklem kitlesinin online abonelik modelini kullanmış tüketiciler ile oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments in internet technology and mobile transaction methods have necessitated the industries to create innovative solutions in order to increase customer satisfaction. It could be said that sometimes acceptance and adoption of the innovations by customers take time; nevertheless, this period has been shortening in recent years due to fast changing environment. Especially improvement in online transaction methods, rise in credit card usage rates and increase in number of people who can access internet easily are the factors that make the adoption period shorter significantly. Online subscription business models has been started to improve due to growing e-commerce sales. This models primarily have been utilized by the companies which create contents and make revenue over licensed subscriptions (Netflix, Spotify etc.) and FMCG companies have followed them. Consumers choose between alternative sales channels and brands as a result of their online research for the product they desire to buy which is basically focused on price and quality equilibrium. Therefore, both start-ups and established firms that have loyal consumers started to test online subscription business models. Academic studies have been also affected by this trend resulting in increasing interest for researches about online subscription models. There are some studies focusing on the adoption of online subscription services and the influential factors to develop such models. In this thesis, the main purpose is to identify the factors that affects consumers' intention to use online subscription services in baby care products industry, which has been researched for other industries before. In order to diagnose the intention; utilitarian motivations (cost-saving, convenience, selection, information availability, lack of sociality and customized products and services) hedonic motivations (adventure and explore, social, idea, value, authority and status), consumer innovativeness (attraction to newness, autonomy in innovative decision, ability to take risk in trying newness), online transaction self-efficacy, attitude toward baby care products and subjective norms were analyzed. Hypotheses were tested through regression analysis after conducting factor analysis for the framework. It has been concluded that utilitarian motivations have the highest impact on intention to use online subscription services in baby care products in contradiction to the results for fashion products which has been used as referenced study for this thesis. On the other hand; consumer innovativeness and has been found to have no significant impact on the intention. Moreover, it has been seen that hedonic motivations, subjective norms, online transaction self efficacy and attitude towards to use online subscription services have positive effect on the intention. The results obtained from this thesis can be used as reference for initiatives that plan to use online subscription services as a business model. On the other hand, it has been advised that the future researches should consider demographics of Turkey and should choose the sample for survey from among the consumers who have already experienced online subscription services.