Söylem analizi üzerinden bir okuma: Xİ Jinping ve meşruiyet inşası
A reading through discourse analysis: XI Jinping and the construction of legitimacy
  1. Tez No: 891102
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AÇAR
  3. Danışmanlar: DR. MUHAMMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, siyasal iktidar ve meşruiyet arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde incelemekte ve siyasal iktidarın toplumsal rıza arayışının nasıl bir meşruiyet inşası sürecine dönüştüğünü söylem analizi yöntemiyle ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, siyasal iktidarın meşruiyet kazanma süreçlerini, özellikle de Çin'de, Xi Jinping dönemi üzerinden analiz ederek bu süreçlerin parti içi meşruiyet inşası üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın sorusu, Xi Jinping'in nasıl bir meşruiyet inşası stratejisi izleyerek 3. dönem Çin Devlet Başkanı olmayı sağladığı üzerinedir. Bu bağlamda, çalışma statükonun nasıl haklılaştırıldığına ayrıca toplumun siyasal, sosyal ve ekonomik olarak nasıl yeniden yapılandırıldığına dair eleştirel bir perspektif sunmaktadır. Yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden söylem analizi kullanılmış, Xi Jinping'in 19. ve 20. Ulusal Kongreleri sırasında yaptığı konuşmalar analiz edilerek, dönemler arası söylemsel devamlılıklar ve değişiklikler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma, Çin'in siyasal yapısında görülen bu dönüşümün, hem yerel hem de uluslararası arenada nasıl yankılandığını ele alarak, siyasal söylemin ve liderlik stratejilerinin toplumsal yapılar üzerindeki etkilerini belgelemektedir. Bu bağlamda, söylem analizi yönteminin kullanılması, literatürde nadiren ele alınan Çin siyasal dinamikleri ve liderlik retoriği üzerine derinlemesine bir bakış sağlamaktadır. Bu tez, Çin'in siyasal sistemi ve liderlik yaklaşımları üzerine yapılan çalışmalara metodolojik ve teorik katkılar sunmaktadır zira Xi Jinping'in söylemlerinin dönüşümünü ve bu dönüşümlerin toplumsal ve politik yapılarla olan dinamik etkileşimlerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Bulgular, Xi Jinping'in meşruiyet inşasının ÇKP içindeki ve genel toplum üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde gözler önüne sermekte ve bu stratejilerin Çin politikasında nasıl bir yenilik getirdiğini karşılaştırmalı yöntem ile vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the relationship between political power and legitimacy, and how the pursuit of societal consent by political power transforms into a legitimacy construction process through discourse analysis. The primary objective of this research is to analyze the processes of legitimacy acquisition by political power, specifically during the Xi Jinping era in China, revealing their effects on internal party legitimacy construction. The research question focuses on the legitimacy construction strategy employed by Xi Jinping, which enabled him to become the President of China for a third term despite constitutional limitations. In this context, the study offers a critical perspective on how the status quo is justified and how society is restructured politically, socially, and economically. The method of discourse analysis, a qualitative research approach, was utilized; Xi Jinping's speeches during the 19th and 20th National Congresses were analyzed to comparatively examine the discursive continuities and changes across periods. The study addresses how this transformation in China's political structure resonates both locally and internationally, documenting the impact of political discourse and leadership strategies on societal structures. The use of discourse analysis provides a profound insight into China's political dynamics and leadership rhetoric, topics that are seldom explored in the literature. This thesis contributes methodologically and theoretically to studies on China's political system and leadership approaches, extensively covering the transformation in Xi Jinping's rhetoric and the dynamic interactions of these transformations with social and political structures. The findings meticulously display the effects of Xi's legitimacy construction within the CCP and the wider society, emphasizing the innovations these strategies introduce to Chinese politics through a comparative approach.