Mustafa Kutlu'nun 'Huzursuz Bacak' hikâyesinin söz varlığı
The vocabulary of Mustafa Kutlu's 'Huzursuz Bacak' story
- Tez No: 891103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bir dili ifade etme biçiminin bir göstergesi olan söz varlığı, dili konuşan insanların kavramlar dünyasının, maddi ve manevi kültürünün ve dünya görüşünün bir yansımasıdır. Yazarın eserlerinde kullandığı kelimelerin sıklığı yazarın psikososyal dünyasını ortaya çıkaran unsurlardan biridir. Her yazarın kendine özgü bir söz dağarcığı vardır. Yazarlar, söz dağarcıklarıyla, kendine has üsluplarıyla zihnindeki kelimeleri şekillendirirler. Bu üslup biçimini ortaya çıkaran unsurlardan biri de yazarın eserlerinde kullandığı kelime tekrarlarında gizlidir. Bu sebeple bu çalışmayı yapmak uygun görüldü. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mustafa Kutlu'nun hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve Huzursuz Bacak hikâyesinin özeti yer almaktadır. İkinci bölümde çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuş; söz varlığının ve leksikolojinin tanımları yapılmıştır. Bulgular ve yorum bölümünde, eserin kelime türleri ve kelime sıklıkları nitel araştırma yöntemiyle belirlenmiş ve tablolaştırılmıştır. Sonuç bölümünde yorumlar yapılmıştır. 164 sayfadan oluşan hikâyede toplam 4643 farklı kelime tespit edilmiştir. Bu da eserin söz varlığını neredeyse romanların söz varlığına yaklaştırmıştır. Bu hususla eser, dikkate değer eserlerden biri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary, which is an indicator of the way of expressing a language, is a reflection of the world of concepts, material and spiritual culture and worldview of the people who speak the language. The frequency of words used by the author in his works is one of the elements that reveal the psychosocial world of the author. Every writer has his or her own vocabulary. Writers shape the words in their minds with their vocabulary and unique style. One of the elements that reveal this style of style is hidden in the word repetitions used by the author in his works. For this reason, it was deemed appropriate to conduct this study. The study consists of three parts. The first chapter includes Mustafa Kutlu's life, literary personality, works and a summary of the story Restless Legs. In the second chapter, the conceptual framework of the study was created; Definitions of vocabulary and lexicology are made. In the findings and comments section, the word types and word frequencies of the work were determined by qualitative research method and tabulated. Comments were made in the conclusion section. A total of 4643 different words were identified in the 164 page story. This has brought the vocabulary of the work almost to the vocabulary of novels. In this respect, the work shows that it is one of the remarkable works.