Algılanan örgütsel adaletin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Tokat kamu idareleri örneği
The effect of perceived organizational justice on organizational cynicism and organizational commitment: The case of public administrations in Tokat
- Tez No: 891105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, Tokat ilindeki kamu idarelerinde görev yapan kamu görevlisi örgütsel adalet algılarının, örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, kamu idarelerinde görev yapan çeşitli kademelerdeki personel arasından rastgele örneklem yöntemiyle seçilen çalışanlara toplamda 358 anket formu dağıtılmış ve bu formların tamamı değerlendirmeye alınarak analiz edilmiştir. Anketler, algılanan örgütsel adalet, örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık ölçeklerini içerecek şekilde hazırlanmış ve literatürde yaygın olarak kullanılan geçerlilik ve güvenilirlik testlerinden geçmiş maddelerden oluşmaktadır. Veri toplama süreci, belirlenen kamu idarelarına gidilerek çalışanlara anketin amacı hakkında bilgi verilmesi ve katılımları için onaylarının alınması ile gerçekleştirilmiştir. Anketler çevrim içi ve basılı formatlarda hazırlanmış ve anonimlik ile gizlilik ilkelerine uygun olarak toplanmıştır. Bulgular, örgütsel adalet algısının çalışanların örgütsel sinizm ve bağlılık üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermiştir. Çalışanların, adil, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla örgütsel bağlılık gösterdikleri; adaletsiz uygulamalar karşısında ise örgütsel sinizmin arttığı gözlemlenmiştir. Özellikle dağıtım adaletinin, çalışanların örgüte olan güvenini pekiştirdiği, prosedürel adaletin, karar alma süreçlerine güveni artırdığı ve etkileşimsel adaletin, çalışanların değerli ve saygın hissetmelerini sağladığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, örgütsel adaletin sağlanmasının, çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artırarak, örgütsel sinizmi azaltabileceğini ve genel iş performansını iyileştirebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, örgütlerin adil, şeffaf ve katılımcı yönetim uygulamalarını benimsemeleri; çalışanların öneri ve endişelerine duyarlılık göstererek açık iletişim kurmaları, çalışanların örgüte olan güvenini artırmada kritik öneme sahiptir. Ayrıca, çalışanların kariyer gelişimlerine ve mesleki ihtiyaçlarına yönelik destekleyici politikalar geliştirilmesi, iş tatminini ve motivasyonunu artırarak, örgütsel sinizmin azalmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışma, kamu idarelerinde çalışanların örgütsel adalet algılarının iyileştirilmesiyle, örgütsel sinizmin azaltılabileceği ve örgütsel bağlılığın güçlendirilebileceği yönünde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of public officials' perceptions of organizational justice on organizational cynicism and organizational commitment in public administrations in the Tokat province. A total of 358 survey forms were distributed to employees selected through a random sampling method among personnel at various levels in public administrations, and all of these forms were evaluated and analyzed. The surveys were prepared to include scales of perceived organizational justice, organizational cynicism, and organizational commitment and consisted of items that had passed validity and reliability tests widely used in the literature. The data collection process was carried out by visiting the designated public institutions, informing employees about the purpose of the survey, and obtaining their consent for participation. The surveys were prepared in both online and printed formats and collected in accordance with the principles of anonymity and confidentiality. The findings showed that perceptions of organizational justice have significant effects on employees' organizational cynicism and commitment. It was observed that employees demonstrate organizational commitment with a fair, transparent, and participatory management approach, while organizational cynicism increases in the face of unfair practices. Particularly, distributive justice strengthens employees' trust in the organization, procedural justice increases confidence in decision-making processes, and interactional justice makes employees feel valued and respected. These results suggest that ensuring organizational justice can increase employee motivation and commitment, reduce organizational cynicism, and improve overall job performance. In conclusion, adopting fair, transparent, and participatory management practices, and showing sensitivity to employees' suggestions and concerns through open communication, is critical for increasing employees' trust in the organization. Additionally, developing supportive policies for employees' career development and professional needs can enhance job satisfaction and motivation, contributing to a reduction in organizational cynicism. This study offers suggestions that improving perceptions of organizational justice among employees in public administrations can reduce organizational cynicism and strengthen organizational commitment.