İlkokul öğrenci velilerinin dijital ebeveynlik öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of digital parenting self-efficacy levels of primary school students' parents
  1. Tez No: 891124
  2. Yazar: ONUR SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ekran kullanımının çocuklar üzerindeki etkisi giderek daha korkutucu bir hal almaktadır. Ebeveynlerin bilinçli ve kararlı bir tutum sergilemesi, çocukların sağlıklı bir gelişim göstermesi için hayati önem taşımaktadır. Dijital çağda ebeveyn olmak her zamankinden daha zor ve bir o kadar da önemli hale gelmiştir. Bu araştırmada ilkokul öğrenci ebeveynlerinin dijital ebeveynlik öz yeterlilikleri incelenmiştir. Aynı zamanda ebeveynlerin dijital ebeveynlik öz yeterlilik düzeyleri; yaş, ebeveyn rolü, eğitim durumu, meslek, gelir durumu ve çocuk sayısı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Doğu Anadolu Bölgesi'nde ilkokulda öğrencisi bulunan ebeveynler oluşturmaktadır. Örneklemini ise Van ili, Erciş ilçe ilkokullarında öğrencisi bulunan 301 ebeveyn oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Yaman (2017) tarafından geliştirilen ve ebeveynlerin dijital teknolojilerle ilgili yeterliliklerini belirleyen“Dijital Ebeveynlik Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Aynı zamanda verilerin değerlendirilmesi için“Dijital Ebeveynlik Öz Yeterlik Ölçeğinden”elde edilen veriler kontrol edilmiştir. Nicel Araştırma yöntemlerinden tarama modeli araştırma modeli olarak tercih edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann-Whitney U testi, Tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis Testi gibi istatistikler tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ebeveynler kendilerini dijital iletişim, dijital okuryazarlık ve dijital ebeveynlik öz yeterlikleri yönünden orta düzeyde yeterli görürken dijital güvenlik öz yeterliliği açısından kendilerini yeterli düzeyde gördükleri belirlenmiştir. Aynı zamanda araştırma sonuçlarına göre dijital ebeveynlik özyeterlilikleri çeşitli değişkenlere göre incelendiğinde bazı değişkenlerde anlamlı farklılık bulunmaktayken bazı değişkenlerde ise anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ebeveynlerin dijital ebeveynlik öz yeterlilik inançları yaş, gelir durumu, eğitim seviyesi değişkenlerine göre farklılaştığı bunun yanında ebeveyn rolü, çocuk sayısı ve meslek değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of screen use on children is becoming increasingly frightening. It is vital for parents to have a conscious and determined attitude for the healthy development of children. Being a parent in the digital age has become more difficult and important than ever. In this study, the digital parenting self-efficacy of primary school students' parents was examined. At the same time, parents' digital parenting self-efficacy levels; It was tried to determine whether the data differed according to the variables of age, parental role, educational status, occupation, income level and number of children. The population of this research consists of parents who have primary school students in the Eastern Anatolia Region. The sample consists of 301 parents who have students in primary schools in Erciş district of Van province. The“Digital Parenting SelfEfficacy Scale”, developed by Yaman (2017) and determining parents' competencies regarding digital technologies, was used to collect data. At the same time, the data obtained from the“Digital Parenting Self-Efficacy Scale”was checked to evaluate the data. Among the quantitative research methods, the survey model was preferred as the research model. Statistics such as Independent Sample t-Test, Mann-Whitney U test, Oneway analysis of variance, Kruskal Wallis Test were preferred in the analysis of the data. According to the results of the research, it was determined that parents saw themselves as moderately competent in terms of digital communication, digital literacy and digital parenting self-efficacy, while they saw themselves as sufficient in terms of digital security self-efficacy. At the same time, according to the research results, when digital parenting self-efficacy was examined according to various variables, there was a significant difference in some variables, while no significant difference was found in some variables. It was determined that parents' digital parenting self-efficacy beliefs differ according to age, income level and education level variables, but do not differ according to parental role, number of children and profession variables.