Özel yetenekli öğrencilere yönelik kitapların veri işleme becerisine göre incelenmesi
Investigation of science activities regarding of data practice implemented in gifted students centers
  1. Tez No: 891128
  2. Yazar: HATİCE ARDAHAN KULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER BİLİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel yetenekli öğrencilere yönelik yazılan ders kitaplarındaki veri işleme becerisine ilişkin etkinliklerin incelenmesidir. Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde öğrenim gören özel yetenekli öğrenciler için hazırlanan Fen ve Teknoloji Alanı Yardımcı Ders Materyali kitabının Destek Eğitim Programı (DEP) bölümü ve tanı almamış fakat özel yeteneğe sahip öğrenciler için hazırlanan Fen Bilimleri 3. ve 4. Sınıflar Destek Eğitim Odası Etkinlikleri kitabındaki etkinlikler incelenmiştir. İki farklı türdeki ders kitabında yer alan toplam 61 etkinlik incelenmiştir. Araştırmada, Morris vd. (2015) tarafından veri işleme becerilerine göre oluşturulan, Bilican vd. (2023) tarafından geliştirilen kategoriler kullanılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi deseninde kurgulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre;“tahminler”in diğer etkinlikler arasında en çok uygulanan etkinlik olduğunu ortaya koymuştur. Grafikler, tablolar, veri analizi, çıkarım gibi uygulamalar etkinliklerde çok sınırlı olarak ele alınmıştır.“Bir dizi verideki eğilimleri belirleme”,“değişkenleri değiştirerek grafiği/modeli yeniden oluşturma”ve“veri sunumunda etik ilkeleri dikkate alma”gibi veri uygulama becerilerine etkinliklerde hiç değinilmemiştir. Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ve tanı almamış olsa bile özel yeteneğe sahip öğrenciler için hazırlanan etkinlik kitaplarının artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the activities regarding of data processing skills in textbooks written for gifted students. The activities in the Support Education Program (DEP) section of the Science and Technology Field Supplementary Course Material book prepared for gifted students studying at the Science and Art Center and the activities in the Science 3rd and 4th Grade Support Education Room Activities book prepared for undiagnosed but gifted students were analyzed. A total of 61 activities from these two different types of textbooks were examined. In the study, categories developed by Morris et al. (2015) based on data processing skills, refined by Bilican et al. (2023), were used. The study was designed using the document analysis pattern, one of the qualitative research methods. According to the findings of the study, it has been revealed that 'predictions' are the most commonly implemented activity among others. Applications such as graphs, tables, data analysis and inference were discussed in a very limited way in the activities. Data application skills such as 'identifying trends in a series of data', 'modifying variables to reconstruct graphs/models' and 'considering ethical principles in data presentation" were not mentioned at all in the activities. It is recommended to increase the number of activity books prepared for students at the Science and Art Center and for students identified as having special abilities but without a formal diagnosis.