Gençlik merkezlerinde serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin internet bağımlılığı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the internet addiction levels of individuals participating in free time activities in youth centers in terms of different variables
- Tez No: 891140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu araştırma, Erzurum ili merkezindeki gençlik merkezlerinde serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin internet bağımlılığı düzeylerini keşfetmeyi ve bu bağımlılık düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler açısından nasıl farklılaştığını incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırmada yöntemi kullanılmıştır. Veriler, gençlik merkezleri faaliyetlerine katılan bireyler arasında anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket, internet bağımlılığı ölçeği ve demografik bilgi formundan oluşmaktadır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda katılımcıların internet bağımlılıkları ile yaş, aile yapısı, faaliyet türü, haftalık faaliyetlere katılma süresi, katılma amacı, günlük internette geçirdikleri süreye göre değişkenlik gösterdiği; cinsiyet, sosyo-ekonomik, kişisel aylık gelir, çalışma durum gibi değişkenlerin internet bağımlılığı düzeylerinde anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Gençlik merkezlerindeki serbest zaman etkinliklerine katılımın internet bağımlılığını azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle, gençlik merkezlerinin ve benzeri sosyal faaliyetlerin desteklenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to explore the levels of internet addiction among individuals participating in leisure activities at youth centers in the central region of Erzurum province and to examine how these addiction levels differ in terms of various demographic variables. Method: In this study, a quantitative research method was used. Data were collected through a survey conducted among individuals participating in youth center activities. The survey consisted of the Internet Addiction Scale and a demographic information form. The data were analyzed using the SPSS program. Findings: As a result of the research, it was found that participants' internet addiction levels varied according to age, family structure, type of activity, weekly participation duration, purpose of participation, and the amount of time spent on the internet daily; however, there were no significant differences in internet addiction levels based on gender, socio-economic status, personal monthly income, or employment status. Result: It was concluded that participation in leisure activities at youth centers reduces internet addiction. Therefore, it is recommended to support youth centers and similar social activities.