Türk ürünlerinin dış satım olanakları açısından Kırgızistan pazarının incelenmesi ve pazar olanaklarının değerlendirilmesi
Export opportunities of Turkish products in Kyrgyzstan market and evaluation of market opportunities
- Tez No: 89116
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANYERİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Dünya ekonomisi son yıllarda değişik bölgelerde yaşanan krizler nedeniyle oldukça istikrarsız bir gelişme perspektifi göstermektedir. Bir yandan ekonomik entegrasyon hareketleri hız kazanırken, diğer yandan gelişmekte olan ülkelerin dünya ticaretinde söz sahibi olma çabalan devam etmektedir. Uruguay Kound sonrası yeniden şekillenen uluslararası ticaret ve rekabet yapısı Sovyetler Birliği dağılmasından sonra Dünya'da yeni dengelerin kurulması, teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bu yanşa dönüşmesi ve internet devriminin bütün Dünya'yı etkilemesi önemli gelişmelerdir. Kırgızistan, bu yeni dünya ekonomik düzeni içinde kendisine yer açmaya çalışmaktadır. Pazar ekonomisine geçiş çabalanın sürdüren Kırgızistan başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirerek kalkınma yolunda ilerlemektedir. Yabancı yatıranlar için gelecek vadeden bir pazar olarak Kırgızistan iç pazar talebini geliştirecek önlemleri alınması ve ihracata dönük sanayileşme modeli ile kısa zamanda önemli bir potansiyeli değerlendirebilecek konuma gelebilir. Bu çalışmada Kırgızistan pazannın sunduğu fırsatlar, ekonomik potansiyel, bürokratik ve yasal çevre faktörleri ile yabancı yatırımcılar için mevcut ortam ve ticari yapı üzerinde değerlendirmeler yer almaktadır. Gelişen bu pazar ve kalkman bir ülke olarak Kırgızistan uluslararası rekabet ortamına uyum sağlamak için gerekli önlemleri hızla uygulanmaya koyarak yatıranlar ve ticaret sektörü açısından cazip bir ülke olmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of the erises in different regions the world economy has shown development perspective which is not stable. While the economical integration movements are accelerating on the one side, the underdeveloped countries try on the other hand to take their place in the world trade. The international trade and the structure of concurrence after the Uruguay Round the new balance in the world after the break down of the Soviet Union, the fact that the technological developments became faster and faster and that the internet revolution has an impact on the whole world are very important trends. Kyrgyzstan tries to play a role in this new economic order of the world. In it's efforts to make a transition to the market economy, Kyrgyzstan goes on in developing it's economical and commercial relations with different countries and specially with Turkey. The Kyrgyz market which has a promising future for the foreign investors can develop in a short time in taking measures which would develop the needs of the Ireland market and in adapting an industry model turned to exportation, which would contribute to use it's important potential. İn this research of the opportunities of the Kyrgyz market, the economical potential, the bureaucratic and juridical factors as well as the existing situation for foreign investors and evaluation of commercial structures are dealt with " Kyrgyzstan as a developing market and developing country is an attractive country for the commercial and investment sectors while taking the necessary measures for creating the adapted structures for international competition. VII