Üretimde APS (Advanced planning scheduling) yazılımları ile sonlu kapasite çizelgeleme ve bir uygulama
Finite capacity scheduling and an application with APS (Advanced planning scheduling) software in production
  1. Tez No: 891158
  2. Yazar: SENANUR BERKYEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, APS (İleri Planlama ve Çizelgeleme) yazılımlarının üretim yapan firmaların etkinliğine, verimliliğine ve müşteri memnuniyetine olan katkıları incelenmiştir. APS yazılımlarının özellikleri bir uygulama örneği ile açıklanmıştır. Günümüzde üretim yapan firmaların kaynaklarını etkin bir şekilde yönetmeleri giderek zorlaşmaktadır. APS, Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ve Üretim Takip ve Yürütme Sistemi (MES) yazılımlarından gelen girdilerle desteklendiğinde, firmaların kaynaklarını optimum düzeyde yönetmelerine büyük katkı sağlayan yardımcı yazılımlar olarak öne çıkmaktadır. APS yazılımları, üretim süreçlerinin daha verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu da işletmelerin rekabet gücünü arttırmaktadır ve müşteri memnuniyetini arttırabilmektedir. Böylece, APS yazılımları, üretim süreçlerinin her aşamasında önemli avantajlar sunabilmektedir. Özellikle, zamanında teslimat, stok yönetimi ve maliyet kontrolü gibi kritik alanlarda sağladıkları iyileştirmeler, işletmelerin performansını ve müşteri memnuniyetini önemli ölçüde arttırabilir. Bu yazılımlar, operasyonel verimliliği artırarak ve kaynak kullanımını optimize ederek, firmaların sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, APS yazılımları, esneklik ve uyarlanabilirlik sağlayarak, değişen piyasa koşullarına hızlı bir şekilde yanıt verme yeteneğini de geliştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the contributions of APS (Advanced Planning and Scheduling) software to the effectiveness, efficiency and customer satisfaction of manufacturing companies were examined. The features of APS software are explained with an application example. Nowadays, it is becoming increasingly difficult for manufacturing companies to manage their resources effectively. APS, when supported by inputs from Enterprise Resource Planning (ERP) and Manufacturing Execution System (MES) software, stands out as auxiliary software that contributes greatly to companies' optimal management of their resources. APS software plays a major role in managing production processes more efficiently and effectively. This increases the competitiveness of businesses and can increase customer satisfaction. Thus, APS software can offer significant advantages at every stage of production processes. In particular, the improvements they provide in critical areas such as on-time delivery, stock management and cost control can significantly increase the performance and customer satisfaction of businesses. These software help companies achieve sustainable competitive advantage by increasing operational efficiency and optimizing resource use. Additionally, APS software can improve the ability to respond quickly to changing market conditions by providing flexibility and adaptability.