Planlama programlarının evrimi ve bir ileri planlama programı uygulaması
Evolution of planning programs and an advanced planning program implementation
  1. Tez No: 422018
  2. Yazar: LEVENT ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde rekabet sadece şirketler arasında değil, aynı zamanda arz zincirleri arasında yaşanmaktadır. Kurum içi aktivitelerin verimlilik ve etkinliklerini arttırmak, günümüz dünyasında rekabet avantajı sağlamak için yeterli değildir. Bu nedenle, arz zinciri yönetimi, arz zincirinin bütününde, envanterde oluşan maliyetleri düşürmeye, ürünlerin teslim sürelerini kısaltmaya ve talep tahminlerinin doğruluğunu ve şeffaflığını arttırmaya odaklanmalıdır. Bu hedefler, arz zincirlerine, aynı anda hem müşteri memnuniyetinin arttırılması, hem de maliyetlerin düşürülmesinde rehberlik edebilir. Tez çalışmasında, büyük hacimlerdeki üretim kapasitelerinin ve stokların etkin yönetilebilmesi amacı ile şirketler tarafından geliştirilen ve uygulanan Ürün Ağacı, Malzeme İhtiyaç Planlaması, Üretim Kaynakları Planlaması, Kurumsal Kaynak Planlaması ve İleri Planlama Programları, tarihsel gelişimi içerisinde ve işleyiş mekanizmaları ile ele alınmıştır. Globalleşen dünya ve internet, en temelde değişimin hızını arttırmıştır. Hayatın her alanında görüldüğü gibi, talepteki değişkenliğin hızı ve büyüklüğü de artmaktadır. Bu değişkenliğin endikasyonlarını en etkin şekilde yönetebilmek için gelişmiş araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gelişmiş araçlar/programlar, arz zinciri boyunca hizalanmayı desteklemeli, farklı senaryoları simüle edebilmeli, bu senaryoların arz zinciri bütününe etkilerini gösterebilmeli ve bu değerlendirmeler ile alınacak kararların tedarik, üretim ve dağıtım programlarına anlık olarak aktarılmasını ve kullanılmasını sağlayabilmelidirler. Tezin son bölümünde, nihai tüketici talebinin, üretim kapasitelerinin, tedarik ve lojistik kaynakların hızlı değiştiği günümüz dünyasında, İleri Planlama Programlarının, arz zinciri esnekliğine ve çevikliğine katkıları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, competition is not only lived among firms but also among supply chains. To increase effectiveness and efficiency in the firm, is not enough to gain competitive advantage in today's world. Therfore, supply chain management should focus on decreasing inventory costs, reducing lead times and increasing precision and transparency of demand forecasting, throughout supply chain. These targets, can lead supply chains to increase customer satisfaction and to decrease costs at the same time. In the thesis, Bill of Material, MRP, MRP II, ERP and APS programs, that are first developed and used in industries for effective management of huge production capacities and inventory, are analyzed through their development history and mechanisms of their processes. Globalizing world and internet, fundamentally, increased speed of change. As seen in every aspect of life, speed and magnitude of demand variability is increasing. Advanced instruments/programs are needed for effective management of the indications of high variability in demand. These instruments/programs should support alignment throughout supply chain, simulate different scenarios and show effects of these scenarios throughout supply chain and when a scenario is selected, it should deploy the scenario online to procurement, production and distribution programs. In the second part of thesis, effects of APS programs on supply chain flexibility and agility is analyzed in today's world where end consumer demand, production capacities, procurement and logistic sources are changing very fast.