1946-1950 gazeteci milletvekillerinin Demokrat Partiye yaklaşımları
1946-1950 approaches of journalist members of parliament to the Democratic Party
- Tez No: 891157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan itibaren, demokrasinin gereklerinden olan çok partili hayatın başladığı 1946 yılı Türk siyasi hayatında önemli bir yer teşkil etmektedir. Cumhuriyet ile birlikte devlet ve toplum nezdinde birtakım değişmeler meydana gelmiştir. Bunlardan bir tanesi de matbuat ya da basındır. Basının aktif olarak iktidarlar tarafından kullanımı 19.yüzyıl itibariyle daha açığa çıkmış ve iktidarlar kendi meşruluklarını daha da artırmak için matbubatı ve basını kullanmışlardır. Zaman zaman onları içlerine alarak daha meşru görünmeye çalışmışlardır. Basın, Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne bir bakiye olarak kalmıştır. Bu devamlılık Millî Mücadele'den sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde de kendini göstermiş ve basında daha özgür ve demokratik ortam oluşturulmaya çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde milletvekillerinin mesleklerine baktığımızda gazeteci kökenli milletvekilleri her dönem mecliste var olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, araştırmamızın konusu 1946-1950 yılları arasında TBMM'de görev almış, Gazeteci Milletvekillerinin Demokrat Partiye yaklaşımları olmuştur. Gazetelerin bile parti sözcülüğüne soyunduğu 1946-1950 döneminde gazetelerde yazan milletvekilleri ortaya koydukları tavırlar, muhalefet partisine olan ilgisi yahut eleştirisi önemli bir nokta teşkil etmektedir. Gazeteci milletvekillerinin meclisteki faaliyetleri ve neşriyattaki yazıları bağlamında incelediğimiz bu dönemde, Demokrat Partiye bakış açıları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The year 1946, the beginning of multi-party life in the political life of the Republic of Turkey, has an important place in Turkish political life. With the Republic, a number of changes occurred in the state and society. One of these is the printing press or the press. The active use of the press by the rulers became more obvious in the 19th century and the rulers used the press and the press to further increase their legitimacy. From time to time, they tried to appear more legitimate by taking them in. The press remained as a legacy from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey. This continuity also manifested itself in the Republic of Turkey, which was established after the National Struggle, and efforts were made to create a more free and democratic environment in the press. When we look at the professions of deputies in the Republic of Turkey, it is seen that deputies of journalist origin have been present in the parliament in every period. In this study, the subject of our research is the approach of journalist MPs who served in the TBMM between 1946-1950 to the Democratic Party. In the period of 1946-1950, when even newspapers became party spokespersons, the attitudes of the deputies writing in newspapers, their interest in or criticism of the opposition party constitute an important point. In this period, which we examined in the context of the activities of journalist deputies in the parliament and their writings in the publications, their perspectives on the Democratic Party were tried to be analyzed.