Development of a production and order management software
Üretim ve sipariş yönetim yazılımı geliştirilmesi
  1. Tez No: 202622
  2. Yazar: EMRAH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çoğunlukla şirketler tarafından kullanılan MRP, MRP-II ve ERP sistemlerindeki songelişmeler, bu yazılım paketlerinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın sistemlerolmasına sebep olmuştur. Şirketlerin bu sistemleri seçmelerindeki ana sebep de sistemlerüzerinde bulunan işlevselliklerdir. Çünkü bu sistemlerin uyarlanmasından sonra değeriartan bir yatırım ve daha bir çok fayda olarak geri dönmektedir. Bu faydalarda genelolarak müşteri memnuniyeti, üretim ve kalite artışı, genel giderlerde düşüş ve belki de enhayati olabilecek de bu sistemlere geçiş sayesinde gereken teknolojik ve alt yapıkurulumuyla firmanın geçerli pazarını koruyabilmesidir.Bu devasa sistemlerin geliştirilmesi ve entegrasyon süreci çok uzun bir zaman dilimineihtiyaç duyar. Bu işlem, yalnızca kurum içinde değil ayrıca kurum dışındaki müşteriler,tedarikçiler veya iş ortakları gibi nesneler arasındaki birlikte çalışma ve entegrasyonolarak değerlendirilir. Entegrasyon ve birlikte çalışmayı sağlayan temel ve alt özelliklerolarak finans yönetimi, insan kaynakları yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, gelişmişplanlama ve çizelgeleme, müşteri ilişkileri yönetimi ve üretim yönetimi sayılabilir.Bu çalışmanın ana hedefi üretim planlama nesneleri arasındaki entegrasyon veişbirliğini sağlamaktır. Bu gereksinimi karşılamak içinde üretim planlama modülü içindeyer alan sipariş yönetimi, tedarikçi yönetimi, satın alma, müşteri ve stok yönetimi gibibazı modülleri içeren bir yazılım paketi gerçekleştirilmesi ve uyarlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Latest improvements in MRP, MRP II and ERP systems which are mostly used bycompanies, made these software packages to be common in world wide and in ourcountry also. The functionality implemented on these systems is main reason companieswhy choosing these systems. Since their implementation is mostly ends with an increaseon the return of investment and the many other benefits on company side, includingcustomer satisfaction, improved production amount and quality, decrease in generalexpenses and maybe the vital one is to protect the current market with the help oftechnological and structural improvements required by one of this packageimplementation.Development of these giant systems requires more time frames and integration period.This process considered as integration and collaboration between objects; not only insidethe enterprise but also outside the objects such as customers, suppliers or partners.Integration and collaboration between these objects obtained by core and sub specialfunctional modules, including financial management (FM), human resource management(HR), supply chain management (SCM), Advanced Planning and Scheduling (APS),Customer Relationship Management (CRM) and production planning (PP).The focus in this study is integration and collaboration between production planningobjects. To fulfill these requirements, a software package was developed andimplemented with the some sub functionalities found in production planning module,including order management, supplier management, purchase orders, customers andinventory management.