Adölesan elit taekwondocularda kognitif fonksiyonların sanal gerçeklik ortamında verilen biyomotor ödevleriyle ilişkisi
The relationship between cognitive functions and biomotor tasks given in virtual reality environment in adolescent elite taekwondo athletes
- Tez No: 891183
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU, DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanının amacı, adölesan elit taekwondo poomsae sporcularında kognitif fonksiyonların sanal gerçeklik ortamında verilen biyomotor ödevleriyle ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya İstanbul ilinde ikamet eden yaşları 14-18 arasında değişen poomsae (n=8) ve sedanter (n=8) olmak üzere toplamda 16 kişi katılmıştır. Katılımcıların antropometrik özelliklerini belirlemek amacıyla Inbody 270 Bioimpedans cihazı ve boy ölçüm cihazı kullanılmıştır. Daha sonra el kavrama testi, flamingo denge testi, 3dkYMCA testi, 30sn şınav testlerine tabii tutulmuşlardır. Son olarak Neo Auvra® VR test bataryalarından ATC ve Grafiti simülasyonu esnasında katılımcıların frontal EEG kayıtları alınmıştır. Gerçek zamanlı olarak kaydedilen EEG zaman serileri MATLAB R2023b üzerinden analizi gerçekleştirildikten sonra elde edilen tüm veriler SPSS22 paket programında aktarılıp normallik analizi gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermediği anlaşıldığından non-parametrik testlerden Mann-Whitney U ve Spearman Kolerasyon Analizi tercih edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; sedanter ve poomsae gruplarının şınav, FDTSAĞ ve FDTSOL testleri arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (p0,05). Sedanter ve poomsae gruplarının Grafiti simülasyonu puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Sedanter ve poomsae gruplarının ATC simülasyonu esnasında kaydedilen EEG bantaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between cognitive functions and biomotor tasks given in a virtual reality environment in adolescent elite taekwondo poomsae athletes. A total of 16 participants, including poomsae (n=8) and sedentary (n=8), aged between 14-18 years residing in Istanbul province, participated in the study. Inbody 270 Bioimpedance device and height measurement device were used to determine the anthropometric characteristics of the participants. Then, they were subjected to hand grip test, flamingo balance test, 3minYMCA test, 30sec push-up test. Finally, frontal EEG recordings were taken from Neo Auvra® VR test batteries during ATC and Graffiti simulation. After the real-time recorded EEG time series were analyzed by MATLAB R2023b, all data obtained were transferred to the SPSS22 package program and normality analysis was performed. Since it was understood that the data did not show normal distribution, Mann-Whitney U and Spearman Correlation Analysis were preferred from non-parametric tests. According to the findings of the study, a significant difference was found between the push-up, FDTSR and FDTSOL tests of the sedentary and poomsae groups (p0.05). There was no statistically significant difference between the Graffiti simulation scores of the sedentary and poomsae groups (p>0.05). There was no statistically significant difference between the EEG bands recorded during the ATC simulation in the sedentary and poomsae groups (p>0.05).