Sivil havacılığın stratejik yönetimi üzerinde dijital pazarlamanın gelişimi
The development of the digital market on the strategic management of civil aviation
  1. Tez No: 891186
  2. Yazar: AHMET BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Sivil Havacılık, Advertising, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
“Sivil Havacılığın Stratejik Yönetimi Üzerinde Dijital Pazarlamanın Gelişimi”başlıklı çalışma, sivil havacılık sektöründe dijital pazarlamanın stratejik yönetim üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu çalışma, havacılık endüstrisindeki dijitalleşme trendlerini ve bu trendlerin şirketlerin stratejik karar alma süreçlerine nasıl etki ettiğini ele almaktadır. Çalışma, sivil havacılık şirketlerinin dijital pazarlama araçlarını kullanarak müşteri ilişkileri yönetimini nasıl optimize ettiklerini ve pazarlama stratejilerini nasıl kişiselleştirdiklerini inceliyor. Ayrıca, rekabetçi bir ortamda sivil havacılık şirketlerinin dijital pazarlama stratejilerini nasıl kullanarak rekabet avantajı elde ettikleri üzerinde durulmaktadır. Dijital pazarlamanın operasyonel verimlilik ve maliyet yönetimi üzerindeki etkileri de çalışmanın önemli bir konusudur. Bu bağlamda, dijital kanallar aracılığıyla gerçekleştirilen satış ve rezervasyon işlemlerinin şirketlerin operasyonel süreçlerini nasıl optimize ettiği ve maliyetleri nasıl azalttığı analiz edilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, sivil havacılık sektöründeki dijital pazarlamanın stratejik yönetim üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Havayolu şirketlerinin dijitalleşme trendlerini takip ederek müşteri odaklı, rekabetçi ve verimli bir stratejik yönetim anlayışı geliştirebilecekleri vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study titled“The Development of the Digital Market on the Strategic Management of Civil Aviation”examines the effects on the strategic management of the digital market in the civil aviation sector. This study examines the digital trends in the aviation industry and how these trends affect the strategic decision-making time of companies. The study examines how civil aviation companies optimize customer relations and develop marketing strategies using digital marketing tools. In addition, it is focused on how civil aviation companies use digital marketing strategies in an advertising environment and hold an advertising advantage. The effects of digital marketing on operational management and cost management are also an important topic of his study. In this link, it is analyzed how sales and booking transactions performed through digital channels optimize the operational times of companies and reduce the goods. As a result, this study considers in detail the implications of Sunday for the strategic management of the digital market in the civil aviation sector. It explains that airline companies can develop a customer-oriented, competitive and efficient strategic management approach by following digital transformation trends.